Ubuntu 16.04 - Testování GNOME Software

V novém Ubuntu 16.04 Xenial Xerus bude nahrazeno současné Centrum Software. Do Ubuntu se dostane GNOME Software, které je dle všeho lépe vyladěné, uživatelsky přívětivější a bude jej jednodušší podporovat a upravovat. Testovací verze je dostupná v denních balících Ubuntu 16.04 Xenial Xerus.

Ubuntu Software Centre bude kompletně odstraněno, což s sebou nese i možná úskalí. Těm chce Canonical předejít a vyzívá tak všechny uživatele, kteří se chtějí zapojit do testování o pomoc a zpětnou vazbu. K testování je potřeba mít nainstalované Ubuntu 16.04 Xenial Xerus a přidat do systému nové, ovšem zatím docela dost zabugované, PPA, které obsahuje balíky pro GNOME Software. Stejně jako vždy je potřeba upozornit, že se jedná o testovací verzi a můžete nalézt mnoho chyb, které mohou ovlivnit instalaci nových programů.

Pro přidání GNOME Software otevřete Terminál (CTRL + ALT + T) a zkopírujte následující příkazy:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-desktop/gnome-software

sudo apt-get update && sudo apt-get install gnome-software packagekit

Po instalaci se doporučuje spustit tento skript jako root uživatel. Tímto skriptem se načtou nejnovější aplikace, hodnocení a další aktualizace.

Jedná se o testování!

Jelikož se jedná o testování rané verze programu, je potřeba mít na paměti, že se může objevit nějaký ten problém, pád nebo nějaká z vlastností bude chybět. Pokud narazíte na jakoukoli chybu, můžete ji nahlásit na oficiálním Launchpadu programu.

Komentáře

V Gnome Software (Ubuntu 16.04) není funkční instalace .deb balíčků, které nejsou v nabídce Gnome Software. Např. instalace Google Chrome, Opery,... . Po kliknutí na "Instalovat" se sice objeví "Instaluje se" ale instalace okamžitě skončí, aniž by se provedla. Instalovaný program se objeví v "Nainstalované" v části nazvaná "Doplňky" ale s příznakem "Instalovat". Po kliknutí na "Instalovat" se objeví dotaz, zda chci daný program odebrat. Po odsouhlasení se program z "Doplňky" odstraní. Instalace probíhala bez problémů do 13.4.2016. Po tomto datu se objevil uvedený problém.