Rusko nejspíše přejde na Linux

V minulosti se objevilo mnoho měst, která přešla na svobodný software a přesedlala tak z Microsoft Windows na některou z linuxových distribucí. Ve výsledku bylo jedno, na kterou distribuci město přešlo, hlavní bylo, že se zastupitelstva rozhoupala a potřebné kroky schválila.

Nyní to ovšem vypadá, že Rusku se nelíbí kroky společností Microsoft, Google a Apple. V devadesáti minutém rozhovoru se German Klimenko rozpovídal o amerických technologiích, důvodech, proč by měly americké společnosti platit větší daně a také o tom, že Rusko plánuje přechod na svobodný operační systém. Vynechme ovšem složité politické věci a přejděme raději k samotné migraci.

Rusko plánuje nahradit operační systém na více než 22 tisíc počítačů, což je opravdu obrovské číslo. V současné době dle všeho není rozhodnuto, jaká distribuce bude využita, ovšem není vyloučeno, že se ruská vláda bude snažit o vlastní systém. Podobný krok byl také proveden v německém Mnichově, kde byl nový operační systém postaven na Debianu.

Je pravdou, že o této možnosti mluvil Vladimír Putin již v roce 2010 a chtěl, aby bylo vše provedeno do roku 2015. Termín se ovšem nestihl a tak bude zajímavé sledovat, jak se ke všemu postaví Rusko, ale také Microsoft a další společnosti, které v současné době zásobují ruské vládní organizace programy a informačně technologickými systémy.

Myslíte, že si Rusko zvolí již existující distribuci nebo bude vytvořeno něco nového? 

Komentáře

Rusko už svoji distribuci má - viz http://www.astra-linux.com.

Jedná se o oficiální distribuci státu nebo nějaký fanouškovský počin?

Je to oficiální distribuce, ale podrobnosti neznám (prakticky všechny informace jsou jen v ruštině).