Vylepšujeme Ubuntu - Vzhled #1

Mnoho z nás chce stále něco nového. S tím souvisí také to, že se neustále snažíme vylepšit náš operační systém tak, abychom ostatní ohromili a překvapili něčím novým.
 
Na internetu naleznete mnoho skvělých vzhledů, které stojí za to vyzkoušet a je dost možné, že u některé z nich zůstanete. Ubuntu umožňuje změnit mnohé, včetně ikon, GKT témat, kurzorů nebo tapet na plochu. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co můžete najít.

Aktualizace systému

První díl budeme věnovat nastavení systému a instalaci potřebných programů. Vždy je potřeba systém na změnu čehokoli připravit, takže základním kamenem pro první změnu je aktualizace, případně povýšení systému. Aktualizace mohou obsahovat opravy Unity nebo jiných prostředí, což je pro tvůrce vzhledů důležité. Každá nová aktualizace vzhledu souvisí s vylepšením, ovšem také s opravením toho, co nová aktualizace Unity, Gnome nebo třeba Mate „rozbila“.

Systém aktualizujete pomocí příkaz

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Instalace potřebných programů

Pro veškeré grafické změny v Ubuntu, resp. v Unity budete potřebovat také správný program, který dopomůže k lepšímu a rychlejšímu pohybování se ve vzhledech. Nejznámější, nejoblíbenější a nejspíše i nejlepší je Unity Tweak Tool. Tento program nabízí mnohem více možností než jen změnu ikon nebo vzhledu. Mezi další užitečné věci mohu zařadit například nastavení vyhledávání, launcheru, webových aplikací.

Unity Tweak Tool nainstalujete jednoduše pomocí příkazu

 sudo apt-get install unity-tweak-tool

Vytvoření potřebných složek

Ne vždy je možné nainstalovat soubor nebo balík vzhledu přes terminál a je potřeba manuálního stažení a nainstalování. Z tohoto důvodu je potřeba vytvořit v adresáři Home nové složky, do kterých můžete později vkládat stáhnuté soubory. Mezi základní složky patří Themes nebo Icons.

Složky je potřeba vytvořit v adresáři Home. Otevřete proto Nautilus, jděte do složky „Domů“, odkryjte skryté soubory pomocí kláves CTRL + H a přesvědčte se, že neexistují složky s názvy „.themes“ nebo „.icons“. Pokud neexistují, vytvořte je.

Vzhled není vše!

Na internetu naleznete spoustu vzhledů, které vypadají zajímavě a mnohdy i šíleně. Samozřejmě souhlasím s tím, že dobře vypadající vzhled systému je základ, ovšem nezapomeňte na funkčnost a praktičnost. Mnoho vzhledů může vyžadovat instalaci dalších doplňků, které budou přidávat „velice potřebnou“ funkci, kterou v životě nevyužijete. Hledejte tedy s rozumem, před hledáním si stanovte hranice toho, jak by vzhled měl vypadat, jakou paletu barev by měl obsahovat a zda chcete něco opravdu šíleného.

Co nás čeká v druhém díle?

V příští části se podíváme na nejzajímavější vzhledy pro GTK. Půjde o vzhledy, kterými přizpůsobíte vzhled uživatelského rozhraní Unity a Gnome. Upravíme si společně systémová okna a složky.