Výkon Ubuntu 14.10 - vítězí 64 nebo 32 bitová verze?

Michael Larabel ze serveru Phoronix se tentokrát pustil do testování rozdílů mezi výkonem 64 bitové a 32 bitové verze Ubuntu 14.10.Podmětem k tomuto experimentu bylo nedávné prohlášení pracovníka Canonicalu.
Bryan Quigley v něm uvádí, že Ubuntu 16.04 LTS by mohlo být posledním vydáním, pro které bude připraven 32 bitový instalační obraz.


Testovalo se na dvou identických "bezvětrákových" MiniPC platformy Intel i7 Haswell (Intel Core i7 4600U, 8GB of DDR3L, 120GB Micron SATA3 SSD, Haswell HD Graphics). Za distro bylo zvoleno Ubuntu 14.10. a jako benchmark posloužil Open-source Phoronix Test Suite.


Výsledky testů hovoří jednoznačně ve prospěch 64 bitové verze. Michael Larabel na základě výsledků měření formuloval tuto hypotézu:

    Jediným důvodem proč používat 32 bitové distro na moderním PC s 64 bitovým hardwarem je malá velikost RAM - u Ubuntu 14.10 méně než 2 GB!


    Mě napadá ještě jeden důvod a tím je nekompatibilita hardware. Osobně jsem nebyl schopen na 64 bitovém systému zprovoznit starou tiskárnu Canon Pixma iP1600.


    To celé může vést k zamyšlení, proč se Linuxový port Steamu více nezajímá o 64 bitové řešení!

Komentáře

Vítězství 64-bitového systému bylo očekávané. Opravdu by mě překvapilo, kdyby byla 32 v něčem lepší. To by se pak měl někdo zamyslet, kde se stala chyba.Nekompatibilita HW je ve většině případech chybou výrobce, který prostě nepodporuje (nebo nechce podporovat) staré železo atd.S tiskárnami pod Linuxem (konkrétně Linux Mint či Ubuntu) mám své zkušenosti a už povětšinou vím, jakých značek a čeho se vyhýbat. Canon není pro Linux zrovna ideální variantou, především pokud se jedná o levnější vybavení např. do malých kanceláří či domácnosti.

No na druhou stranu mám s Canonem (hlavně levnou třídou) docela dobré zkušenosti. Instaloval jsem jich několik a všechny fungují. Problém nastává jen u skenování, kde je potřeba divný software a nejde skenovat přímo systémovým programem.