Vivaldi - zmrtvívstání staré dobré Opery?!?

Vivaldi: Slibný multiplatformí webový prohlížeč, který si klade za cíl návrat funkcionality a uživatelského komfortu, jaký jste mohli zakusit s Operou řady 12.xx. Ač je Vivaldi založen na technologii Blink, nejedná se o další z mnoha konů Chromia, popřejme proto vývojářům mnoho úspěchů!

 
Takto vypadá Vivaldi při prvním spuštění

 Před necelým týdnem proběhla internetem zpráva o zrození nového projektu webového prohlížeče s názvem Vivaldi.

Jelikož vývojáři staví na otevřeném renderovacím jádře Blink, mohlo by se zdát, že půjde pouze o další klon Chromia, je tomu však skutečně tak?

Naštěstí mezi klíčovými postavami projektu najdeme jména jako Tatsuki Tomita a Jón S. Von Tetzner, kteří stáli u zrodu legendárního prohlížeče Opera. Jejich prohlášení nás utvrzují v tom, že touto cestou Vivaldi nepůjde. Cílem projektu je reinkarnace prohlížeče Opera, jak jsme ji znali ve verzi12.xx. Tedy přesněji řečeno, vznik moderního, rychlého a flexibilního prohlížeče pro náročné uživatele, který má přinést všechny výhody, na které jsme byly u původní Opery zvyklí. V současné době je k dispozici technologické demokteré se vizuálně velmi podobá staré Opeře, nicméně mnoho funkcí zatím není implementováno.

Nebudu se opakovat krátkým historickým ohlédnutím ani představováním hlavních postav projektu na tomto místě mohu odkázat na dnešní článek Romana Bořánka na serveru root.cz  Pojďme se tedy podívat, jak Vivaldi vypadá a jak se s ním pracuje.


 

Vzhled hlavního okna skutečně velmi připomíná původní Operu

Zejména mě potěšilo:
  1. Lištu s kartami lze umístit nahoru,dolů,vlevo i vpravo
  2. Ikona pro rychlý přístup k zavřeným kartám je zpět
  3. Tlačítko domácí stránky je na svém místě - Chromera (nová Opera) např. rozhodla, že toto tlačítko je nepotřebné a tudíž ho používat nikdo nebude :-((
  4. Oddělené vyhledávací pole - na rozdíl od adresního řádku probíhá vyhledávání až po stisku klávesy Enter - šikovné pokud chcete vložit např. heslo a nepřejete si, aby vám vyhledávač našeptával "relevantní možnosti"
  5. Rychlí posuvník pro zoom

Obrazovka rychlého spuštění: 

Speed Dial zůstává statický, takže na něj umístíte to, co chcete vy, nikoliv to, o čem se někdo jiný domnívá, že by se vám mohlo hodit. Obrazovek rychlého spuštění můžete vytvořit hned několik a snadno mezi nimi přepínat. Speed Dial ještě není v definitivním stavu, nejde kupříkladu přímo přidat žádnou z otevřených karet (Nápověda je založena na navštívené historii a nezahrnuje poprvé otevřená karty). 

 

Přidat poprvé navštívenou stránku lze ímto způsobem:

  1. Na konci adresního řádku dané karty zvolit ikonku pro záložky
  2. Zvolit místo uložení do Speed Dialu
  3. Uložit

Seskupování karet funguje dobře, ale pouze pokud je lišta karet umístěna nahoře

 

Pokud je lišta umístěna dole, lze karty seskupit, ale po najetí myší se nezobrazují jejich náhledy

‬Pokud jsou lišty karet umístěny‭ ‬vlevo anebo vpravo,‭ ‬zobrazují se sice náhledy správně,‭ ‬jenomže je zase velmi složité,‭ ‬téměř nemožné, karty seskupit.‭

 

Stahování

Manažer stahování toho příliš neumožňuje.‭ ‬Zastavit,‭ ‬pokračovat,‭ ‬smazat,‭ ‬spustit,‭ ‬zobrazit soubor ve složce pro stahování.‭ ‬Chybí jakékoliv možnosti nastavení.‭ ‬Nedá se změnit místo pro stahování.‭ ‬Nedá se zvolit,‭ ‬aby se prohlížeč při každém stahování zeptal na cíl pro stahování.‭

Poštovní klient:

Je přislíben,‭ ‬ale zatím chybí,‭ ‬mě osobně ale nechybí.

Záložky,‭ ‬kontakty a poznámky:

Zde nemám výrazné výhrady

 

Barva horní lišty prohlížeče a aktuálně vybrané karty

Horní část prohlížeče a "ouško" vybrané karty se‭ ‬přebarví podle‭ ‬ikony daného webu,‭ ‬ale možná,‭ ‬že podle něčeho jiného.‭  ‬Každopádně se mi tato drobnost líbí,‭ ‬ale pokud by to někoho začalo‭ ‬časem iritovat,‭ ‬dá se tato volba v‭ ‬nastavení zakázat‭ ‬-‭ ‬Color Tabs v sekci vzhled.

Čeština

‭    ‬Naše jazyková mutace má ještě co dohánět,‭ ‬mnoho textu se stále zobrazuje anglicky.

Rychlost,‭ ‬odezvy a ‬stabilita.

‭    ‬Subjektivně se mi Vivaldi zdá o hodně rychlejší než Firefox a‭ ‬minimálně‭ ‬stejně rychlý jako Chromium,‭ ‬nemohu tak potvrdit stížnosti Romana Bořánka z rootu,‭ ‬který si na rychlost stěžoval.‭ ‬Neprováděl jsem však‭ ‬žádná sofistikovaná měření,‭ ‬pouze jsem zmiňované prohlížeče spustil a sledoval,‭ ‬který se za stejných podmínek načte nejdřív,‭ ‬poté jsem to celé několikrát zopakoval se shodnými stránkami. Stabilita je také na dobré úrovni,‭ ‬až na jistý nepříjemný bug,‭ ‬o kterém se ještě později zmíním.

Vestavěný Flash plugin
‭    ‬je patrně zastaralý,‭ ‬nebo jinak nemocný‭ (‬dle informací z nabídky‭ ‬o programu je deaktivovaný‭)‬.‭ ‬Projevuje se to například při pokusu o přehrání videí z archivu televize prima  ‬-‭ ‬místo spuštění videa dojde pouze k načtení úvodního obrázku s upozorněním,‭ ‬že‭ ‬používáme starší verzi zásuvného modulu‭ ‬Adobe Flash Player a je třeba provést jeho aktualizaci.‭ 
    Pokud máte navíc lištu karet umístěnu jinde,‭ ‬než nahoře,‭ ‬pak při přehrávání videí v režimu celé obrazovky takto umístěné lišty zůstávají viditelné‭ (‬to stejné platí o přehrávání HTML5‭ ‬videí v režimu celé obrazovky‭)‬.

Přehrávání HTML5‭ ‬videí
‭    ‬Z‭ ‬nějakého důvodu přehrává Vivaldi HTML5‭ ‬videa‭ ‬pouze v malé kvalitě.‭ ‬Např.‭ ‬zde:‭ (‬Vivaldi‭ (‬1.0.83.38‭) ‬nabídne pouze auto nebo‭ ‬360p,‭ ‬pro stejné video dokáže Firefox‭ ‬34‭ ‬nabídnout auto,‭ ‬360p a‭ ‬720p.‭

 

Okno nastavení

O nemožnosti změnit umístění‭ ‬či chování při stahování souborů jsem se již zmiňoval,‭ ‬dále mě irituje nemožnost vypnout správce hesel‭ ‬-‭ ‬dá se pouze‭ ‬individuálně odmítnout uložení hesla pro daný web,‭ ‬nebo pro danou relaci prohlížeče.‭ ‬Také nelze ovlivnit‭ ‬historii navštívených stránek,‭ ‬vyplněných formulářů...‭ ‬.‭ ‬Toto si zkrátka prohlížeč pamatuje a pokud při uzavření ručně nesmažete cookies,‭ ‬tak se v příštím sezení patrně setkáte s předvyplněným‭ ‬uživatelským jménem k e-mailovému,‭ ‬či bankovnímu účtu.‭

(Nepříjemný bug) - 16.2.2015 byla tato chyba opravena

   ‬Nastavení prohlížeče se,‭ ‬na rozdíl od Chromia a jeho klonů,‭ ‬provádí v samostatném okně.‭ ‬Pokud prohlížeč zavřete dříve,‭ ‬než okno nastavení,‭ ‬čeká vás při dalším spuštění nemilé překvapení‭ ‬-‭ ‬místo hlavního okna prohlížeče se spustí‭ ‬pouze okno nastavení vlastností.‭ ‬Toto se bude opakovat tak dlouho,‭ ‬dokud nesmažete složku s individuálním nastavením (Konkrétně je třeba smazat složku Default, která se nachází v uživatelově domovské složce v /.config/vivaldi/Default/) . Stejně, jako je Vivaldi multiplatformní, tak se tento bug vyskytuje jak ve verzi pro Linux, tak ve verzi pro Windows.

Místo hlavního okna prohlížeče se spouští pouze okno nastavení
 
Hodnocení na závěr
‭    ‬I přes počáteční stádium vývoje jsem vůči projektu Vivaldi opatrně optimistický.‭ ‬Prohlížeči ještě hodně chybí,‭ ‬nicméně ukazuje dobrý potenciál.‭ ‬Nezbývá než popřát vývojářům hodně‭ ‬štěstí a doufat,‭ ‬že slibné‭ ‬technologické demo nebylo zároveň poslední verzí tohoto zajímavého počinu.