Ubuntu v roce 2014

Máme za sebou další rok, který přinesl mnoho skvělých novinek, ale také zklamání a starosti. Ve světě Linuxu, resp. Ubuntu se toho stalo opravdu mnoho a několik věcí rozhodně stojí za připomenutí. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejvýznamnější věci, které se v roce 2014 s Ubuntu staly.

Ubuntu 14.04 LTS a Ubuntu 14.10

Každoročně se komunita Ubuntu dočká dvou nových operačních systémů. Ani tento rok nebyl výjimkou. Nedočkali jsme se sice velkých a výrazných změn v systému, avšak maličkostí bylo dostatek.

Prvním vydáním bylo Ubuntu 14.04, které společně s několika maličkostmi přineslo i dlouhodobou podporu (LTS). Operační systém byl uhlazenější, pěknější na první pohled. Tomu pomohl fakt, že bylo konečně umožněno zmenšit Launcher na 16 pixelů (v předchozích verzích bylo minimum 48 pixelů) a podpora 4K obrazovek, na kterých Ubuntu vypadá opravdu skvostně. Objevilo se také nové zamykání obrazovky, nový kernel, nové grafické ovladače a mnoho dalšího. Pokud si chcete osvěžit všechny novinky, které v této verzi přišly, doporučuji článek na Linuxexpres.

Téhož roku v říjnu bylo vydáno Ubuntu 14.10, které bylo pro mnoho uživatelů zklamáním. Jedinou významnější novinkou systému je nová „příchuť“ Ubuntu MATE, která funguje na GNOME 2. Samozřejmě byl aktualizován kernel, ovladače, atd.

Konec Ubuntu One

Několik let bylo cloudové úložiště Ubuntu One nedílnou součástí systému. Vše se ovšem změnilo 1. července, kdy byla smazána všechna data uživatelů. Canonical měl s Ubuntu One velké plány, které spočívali v cloudovém úložišti, ale také v distribuci hudby. Důvod zrušení je ovšem pochopitelný. Canonical nemohl soupeřit s velkými hráči na trhu cloudu, jako je například Dropbox nebo Google. Zrušení se týkalo pouze úložiště. Pozůstatek Ubuntu One funguje do dnes (přihlašovací formuláře, atd.).

„Ubuntu for Phones“ aneb konečně telefon!

Letos se vše točilo hlavně kolem mobilního operačního systému „Ubuntu for Phones“. A není divu. Na trhu s chytrými telefony je stále dost místa i pro nové hráče, kteří chtěji vyzkoušet své štěstí.

Canonical nakonec zvolil dva, v podstatě neznámé výrobce chytrých telefonů. Jedná se o španělskou společnost Bq a asijskou společnost Meizu. Obě společnosti jsou známé hlavně tím, že dokáží vyrobit relativně dobré telefony za zajímavou cenu.

Testování probíhalo hlavně na telefonech a tabletech Nexus od společnosti Google. Do „oficiálního” testu se zapojilo několik stovek uživatelů a bylo možné k testování využívat Nexus 5, Nexus 7 a Nexus 10. Tento test jste měli možnost vidět například na Linux Days, kde jsme měli vlastní stánek a předváděli jsme systém na Nexus 5 v mobilní verzi a na Nexus 10 ve verzi pro tablety.

Do systému se dostane i několik zajímavých programů jako třeba VLC, LastPass, 8Tracks nebo Nokia HERE.

Po dlouhém vývoji a testování byl 16. září předán operační systém v RTM (Ready to Manufacturing) verzi, který se objeví na prvním telefonu v únoru příštího roku.  Prvního telefonu se dočkáme od společnosti Bq v modelu Aquaris E4.5. Nejedná se sice o žádný zázrak, avšak jako start to určitě stačí. 

A mnoho dalších novinek!

V průběhu roku se toho objevilo samozřejmě mnohem více a to nejen v Ubuntu, ale v celé linuxové komunitě. Stejně jako každý rok sepsal David Ježek na stránce Deep In IT skvělý článek, ve kterém shrnul letošní rok. Rozhodně doporučuji si článek přečíst. 

Doufejme, že rok 2015 bude plný překvapení, skvělých novinek a vývoj Ubuntu se bude posouvat správným směrem.