Ubuntu Touch - Nově vznikající porty

Komunita kolem Ubuntu Touch se stále zvětšuje a vypadá to, že se můžeme těšit na další přístroje, které budou poháněny tímto systémem. Namátkou mohu zmínit například FairPhone 2 nebo Nexus 10.

Možnost vytvoření portu bylo propagováno Canonicalem celou dobu vývoje Ubuntu Touch. Po více než třech letech to vypadá, že komunita se konečně dočká solidního přenesení Ubuntu Touch i na přístroje, které nejsou přímo podporovány výrobci nebo společností Canonical. Zrodil se totiž projekt, který sdružuje komunitu a pomáhá s vytvořením funkčních verzí pro některé Android telefony. Největším problémem je dle všeho nedostupnost ovladačů, které by dokázaly plně zpřístupnit GSM, Bluetooth nebo WiFi. V minulosti bylo vidět mnoho pokusů, které ovšem skončily právě na chybějící podpoře ovladačů.

Ubuntu Touch na telefonu FairPhone 2

Na stránce UBports.com se objevil seznam, jenž obsahuje 6 zařízení, na kterých zrovna probíhá vývoj Ubuntu Touch. V seznamu naleznete například OnePlus One, OnePlus Two, Nexus 5, Nexus 10 nebo oblíbený Fairphone 2. Je dost možné, že budou následovat i další zařízení.