Ubuntu Touch na Meizu MX4 již letos

Canonical se před několika měsíci pokusil vybrat 32 milionů dolarů, aby mohl vytvořit svůj vlastní telefon, který bude poháněn systémem Ubuntu Touch. Peníze se vybrat nepovedlo, avšak Canonical se nevzdal a koncem tohoto roku bude k dispozici první telefon s Ubuntu Touch.

První stabilní verze Ubuntu Touch byla úspěšně vydána, bylo odstraněno mnoho chyb a systém je připraven k používání. První telefon se objeví tento prosinec. Bude se jednat o Meizu MX4.

Ubuntu Touch připraveno!

16.září byla vydána tzn. RTM verze (Release To Manufacturing). Pokud používáte Ubuntu Touch na jednom z Google Nexus telefonů nebo tabletů (Nexus 4, Nexus 7 (2013) nebo Nexus 10), můžete již s klidným svědomím aktualizovat systém na více stabilní verzi systému.

Poslední aktualizace není až tak o přidání nových a skvělých funkcích, ale hlavně o stabilitě a vyladěnosti systému. Pokud jste tedy v minulosti měli nějaké problémy, vše by mělo být již v pořádku (pozn. redakce: osobně mám Nexus 10, takže to vyzkouším).

Stejně jako i u jiných systému je potřeba zmínit to, že žádný systém není v podstatě nikdy hotový a již se pracuje na dalších vylepšeních a opravách, které zpříjemní uživatelské prostředí a ještě více vylepší stabilitu systému.

Meizu MX4 (edice Ubuntu) již brzo

V únoru Canonical oznámil, že čínské Meizu a španělské BQ chytré telefony dostanou jako první Ubuntu Touch systémy. Obě tyto společnosti slíbily, že telefony budou globálně dostupné díky online prodeji. To znamená, že pokud si brousíte zuby na telefon s Ubuntu Touch, můžete se na něj těšit již v prosinci.

Ubuntu verze Meizu MX4 vychází právě v prosinci. Na italském blogu Meizu se objevila zpráva, že telefon bude obsahovat systémových čip MediaTek MT6595. Společně s čipem se dle posledního leaku můžeme těšit na procesor Samsung Exynos 5430, 4GB operační paměti a 2560x1536 rozlišení, což je velice slušné.

Ubuntu telefon za 200 až 400 dolarů

Zatím se přesně neví, kolik budou nové telefony s Ubuntu Touch stát, avšak dle všeho Mark Shuttleworth se na CeBITu zmínil, že by se telefony měly objevit na trhu mezi 200 až 400 dolary. Dodal ovšem, že cena se může změnit, protože je v plné režii Meizu a BQ.

Komentáře

Obecně se my myšlenka líbí, ale bez optimalizace aplikací si nedovedu představit že některé věci tam budou vypadat normálně. Navím, alespoň dle videií na YT se mi zda že trochu by to chtělo zapracovat na optimalizaci. Aby člověk v dnešní době čekal než se načte např. kalkulačka, tak to není ok. Ale jinak té myšlence fandím.