Ubuntu telefon a Ubuntu pro telefony

Na Ubuntu.com zaujal nejednoho návštěvka tajemný odpočet, umístěný v hlavní části celé homepage. Čas vypršel před chvílí. Dočkali jsme se videa, ve kterém Mark Shuttleworth představuje vizi pro rok 2013. Ubuntu se nezastaví jen u počítačů, v tabletech nebo u chytrých televizí...

Rok 2012

V úvodní části jsou nejprve představeny úspěchy, kterých Ubuntu dosáhlo v roce 2012 v osobní i firemní sféře. Dozvíme se kteří výrobci hardware už nabízejí Ubuntu jako předinstalovaný operační systém pro svá zařízení. Jmenuje příklady využití Ubuntu nejen ve firemní sféře, ale také v rámci státních institucí. Padne samozřejmě slovo i o herní události roku 2012 pro uživatele Linuxu - Steamu.

Představeno Ubuntu phone OS a Ubuntu phone

Zhruba v půli páté minuty začíná prezentace Ubuntu phone. Ten je výsledkem snahy dostat Ubuntu do telefonu, vytvořit nové pozoruhodné a originální zařízení. A vypadá to skutečně zajímavě!

Uživatelské rozhraní

Rozhraní připomíná svým stylem Unity, samozřejmě notně přizpůsobené možnostem mobilního zařízení s malým dotykovým displejem.

To že nás čeká něco zcela nového dává najevo již úvodní obrazovka. Místo klasické uzamykací obrazovky s patenty obleženým "posouvátkem" na uživatele čeká originální uvítací obrazovka. Střed je využit jako prostor pro zobrazování systémových notifikací. Není myslím zcela bez zajímavosti, že vizualizace kolem tohoto kruhu systém vykresluje na základě vaší práce se systémem.

Každá z hran obrazovky má svůj účel a pomocí pohybového gesta může uživatel snadno provést konkrétní akci. Představení designu Ubuntu pro telefony je věnována samostatná část webové prezentace.

Po levé straně je seznam oblíbených aplikací. Nabídne pravděpodobně podobné vlastnosti jako panel v desktopovém Unity. Nechybí ani pro Unity typická ikona Dashe, která umožňuje rychlý přístup k aplikacím, kontaktům zmeškaným hovorům... vše má být plně přizpůsobitelné, dle požadavků uživatele. Nechybí ani vyhledávání, které má za cíl podobně jako na desktopu najít co uživatel hledá. Ať už jde o soubory v zařízení, cloudu nebo on-line vyhledávání stránek či produktů. Mark Shuttleworth parafrázuje slavnou frázi z Pána Prstenů: "Jedno hledání vládne všem". Zařízení má tak nabídnou všechny výsledky na jednom místě.

Přejetí po displeji zleva doprava umožní zobrazit všechny spuštěné aplikace (takže plnohodnotný multitasking?). Opačné gesto zobrazí poslední spuštěnou aplikaci... a další a další.

Na horní straně displeje tušíte správně panel s informacemi o signálu, stavu baterie atd. známé z většiny telefonů rozličných výrobců a platforem. Ovšem nabídka jako taková nezabírá místo na displeji ve všech aplikacích, jak je tomu u značné části stávajících mobilních operačních systémů. Panel je standardně skryt, zobrazí se po najetí prstem a umožní rovnou vstup do nabídky nastavení. Při procházení a jednotlivých úpravách konfigurace díky tomu nemusíte opustit aktuálně spuštěnou aplikaci.

Spodní hrana displeje je vyhrazena pro ovládací prvky aplikací, podobně jako například v Androidu. Pohybovým gestem jí můžeme zobrazit a nebo "odklidit" pryč a plně se věnovat konkrétní aplikaci.

Systém a aplikace

Jádro a ovladače mají být kompatibilní se systémem Android. Což předpokládám notně usnadní implementaci operačního systému.

Systém má umožňovat kombinace nativních aplikací (vyrozuměl-li jsem dobře, takřka plně kompatibilních se stávajícími desktopovými aplikacemi) a univerzálnějšími (leč jednoduššími) webovými aplikacemi tvořenými pomocí HTML5, které můžeme znát z Ubuntu již teď. Vše se včetně nastavení automaticky zálohuje do vašeho cloudu v Ubuntu One, dostupná multimédia mají být přístupná i online.

Speciality

Hi-end zařízení se má krom jiného stát samo o sobě počítačem. Stačí připojit mobilní zařízení pomocí dokovací stanice k periferiím jako je monitor a klávesnice s myší. Zvláště firmám by se tak usnadnila správa a zabezpečení více zařízení díky nutnosti spravovat jen jedno koncové zařízení, navíc nabízející vysoké zabezpečení vycházející z Unixového operačního systému.

Cesta a cíl

Cílem je vytvořit pravý otevřený telefon s unikátním operačním systémem. Aby to bylo možné, bude ovšem třeba získat podporu silných partnerů jakými jsou výrobci zařízení, mobilní operátoři a vývojáři. Nabídnout možnost brandovat zařízení.

Zdůrazněna je jednoduchost a elegance ovládání. Mark slibuje, že telefon bude kouzelný.

Na vlastní oči

Určitě se podívejte už nyní na ubuntu.com, kde je Ubuntu pro telefony věnována samostatná část stránek.

Systém se naživo objeví už příští týden na veletrhu CES. Další vystoupení přijde na veletrhu v Barceloně, který je obvykle událostí roku celého světa mobilních zařízení. Ubuntu telefon se zde představí v posledním únorovém týdnu.

Komentáře

... vím, co si určitě pořídím :)

Nan všech zařízeních stejný OS, podpora vzájemné synchronizace, to se zase usnadní život.

skoro bych řekl, že je to úžasné, ale mám obavy, že to bude podobný podíl na trhu jako má Linux

mně třeba vůbec nevadí, že jsem jednoprocentní. :)) A pokud to půjde nainstalovat na všechna "androidí" zařízení, tak nebude ani problém s výběrem hardwaru...

Už teď ho chci :-)

Já taky

Už se těším pokud nebude nějaká extra moc náročnost poletí na moji starou dobrou n900ku ;-)

este keby to slo aj s dualbootom tak uz neni o com :)

Zdravím, pokud by jste si někdo chtěl přečíst detaily o tomto systému podívejte se na můj článek zde: http://lnews.eu/co-to-sakra-ten-ubuntu-phone-je/