Ubuntu Precise Release Párty - 12. května, Praha

V sobotu 12. května se v Praze konala release párty u příležitosti vydání Ubuntu 12.04 Precise Pangolin. Pro českou komunitu to byla v pořadí třetí pořádaná release párty a jako organizátoři jsme si od ní celkem dost slibovali - měli jsme za sebou už dvě takové akce, tak jsme věděli "co a jak", měli jsme místo přímo určené pro pořádání podobných akcí a navíc jsme očekávali vysokou účast. Nakonec se ale ukázalo, že člověk míní, ale...

Těžko na bojišti

Ke Školícímu centru SiliconHill jsme společně s Tadeášem dorazili ještě o chvíli dříve, než v domluvených osm hodin ráno. Brzy jsme narazili na zásadní problém - byli jsme sice ve správný čas na správném místě, ale byli jsme tam sami - po člověku ze SiliconHillu, který nás měl do školícího centra vpustit, abychom se mohli na akci včas připravit, nebylo vidu ani slechu. V devět hodin jsme již byli celkem silně nervózní a pomalu jsme začínali obvolávat a obíhat půl Strahova ve snaze najít někoho, kdo by nám mohl odemknout. Alespoň už jsme na to nebyli sami - již od půl deváté se pomalu trousili ostatní přednášející.

Napětí dostoupilo vrcholu kolem půl desáté - oficiální začátek akce byl stanoven na desátou a kromě přednášejících se začínali objevovat i první účastníci a my jsme stále stáli před uzamčenou budovou a doufali, že nás nikdo nepozná a unikneme lynčování. Aspoň, že přestalo pršet.

Situace byla zachráněna skutečně za pět minut dvanáct (tedy spíš za pět minut deset), kdy se konečně objevil zachránce s klíčem od budovy a kódem k alarmu.

Začínáme

V rekordním čase se nám povedlo přivést přednáškovou místnost do použitelného stavu, zprovoznit projektor a release párty zahájit. Nakonec jsme začínali ani ne s pětiminutovým zpožděním. A to jsme původně chtěli na přípravu dvě hodiny.


Účast bohužel nebyla z nejvyšších

Konečně jsme měli trochu času podívat se po příchozích. Jejich menší počet, který nám před zamčenou budovou přišel jako vysvobození, se nyní změnil ve zklamání. Necelé dvě desítky účastníků nám po přibližně padesáti na předchozích akcích připadaly velmi málo. V Praze jsme určitě čekali více.

Představení Ubuntu 12.04

První přednášku si vzal na starost Tadeáš Pařík, a protože je release párty především o novém Ubuntu, tak představil právě novinky v Precise Pangolin. Po úvodním "organizačním šoku" se sice ještě úplně nevzpamatoval, ale i tak přednášku zvládl na výbornou.

Jak vzniká české Ubuntu

Druhou přednášku si vzal na starost Martin Šácha, který představoval lokalizaci Ubuntu do češtiny. Po trochu teoretičtějším úvodu se zaměřil na praktičtější stránku a i mě překvapilo, jak se živě se o tuto problematiku všichni zajímali - je vidět, že správná "počeštěnost" prostředí lidi opravdu zajímá.


Když si ho nepřeložíme, česky nebude

Xubuntu a prostředí Xfce

Poslední přednášku před "obědovou" pauzou měl na starost Miro Hrončok. Miro sice není Ubunťák, ale v Česku je rozhodně největší odborník na prostředí Xfce, po kterém po nasazení Unity v Ubuntu pokukuje dost uživatelů, kteří mají raději klasičtější prostředí. Miro tedy představil nejen nové Xfce 4.10, ale také aktuální Xubuntu a jako obvykle nezapomněl zmínit, že Xubuntu tu není (jen) pro staré počítače, ale jedná se o plnohodnotný systém s širokými možnostmi nastavení (kde si můžete dát panel klidně doprostřed plochy).


Miro Hrončok s CDčky Ubuntu 12.04

(Ne)bezpečnost internetové sítě

Naše obavy, že po obědě se všichni ze strachu rozutečou, se naštěstí nepotvrdili a našich dvacet statečných se sešlo i na první odpolední přednášce, kterou si připravil Radek Neužil. Zatímco předchozí přednášky zaznamenaly spíš normální ohlas, Radek v nás všech zanechal skutečně hluboký dojem. Samotnou přednášku měl sice jen krátkou (pouze čtyři slidy), ale následná praktická ukázka, kde nás všechny názorně přesvědčil, že na nezabezpečené síti dokáže bez problémů odchytit hesla do emailového účtu nebo dokonce internetového bankovnictví, přesvědčila asi všechny, že připojovat se do různých free wifi je velmi špatný nápad. Diskuse byla skutečně živá.

Česká komunita Ubuntu

Druhou odpolední přednášku jsem nakonec měl já se svým obvyklým povídáním o komunitě Ubuntu. Jak moc nudná byla nemohu posoudit, ale protože se posluchači občas zasmáli (doufám, že ne mně) a na konci se i na něco zeptali, tak doufám, že to úplná ztráta času nebyla. Na konci mě trochu do rozpaků dostal Vlasta Ott, který se také přijel podívat a svou dobře mířenou otázkou na plány a strategii naší komunity krásně odhalil, že tyhle věci zas tak moc neřešíme (ano, napsal jsem si do TODO listu, že to mám změnit).

GNOME Shell

Ivan Bíbr, který si do poslední chvíle ještě připravoval přednášku, byl pro mnohé šokem - většina ho ještě na živo nejspíš nezažila a jeho způsob vystupování a jadrný slovník byl určitě největším zážitkem z celé akce. Ivan dokáže udělat skvělou show z čehokoli a jeho představení prostředí GNOME Shell si budou jistě všichni přítomní pamatovat ještě velmi dlouho. Sám si sice mnoho detailů nevybavuji, ale vím, že přednáška byla prostě dokonalá.


Bíbr, Ivan Bíbr

Dočkáme se OSS ve veřejné správě?

Nastupovat s přednáškou po Ivanovi není jednoduché a Ondřej Profant z Pirátské strany tak trochu na závěr "zanikl", nejspíš i proto, že vybrané téma není z nejjednodušších a mluvit o neutěšené situaci s OSS ve státní správě moc pozitivně a "živě" nejde. I tak ale byla přednáška zajímavá a následná diskuse celkem živá.

Závěrem

Jako celek se, i přes počáteční organizační katastrofu, akce určitě vydařila - přednášky byly zajímavé a myslím, že ti, kteří na Strahov přišli, určitě nelitovali. Celkově malá účast, obzvláště v Praze, byla pro mě jako pro organizátora dosti velkým zklamáním a povede k velkému zamyšlení nad formátem a smyslem release párty v Česku. Na podzim se každopádně párty konat nebude, protože ve stejnou dobu budou dvě velké linuxové konference v Praze a v Brně a co vymyslíme na příští jaro ještě netuším. Máme každopádně o čem přemýšlet.

Děkujeme všem, co přišli, doufáme, že jste se bavili. Další fotografie naleznete zde. Prezentace ke stažení naleznete na stránkách akce.