Ubuntu MATE 14.04

Ač se to zdá nelogické, byla vydána nová verze Ubuntu MATE, která nese označení 14.04. Proč tomu tak je? Vývojáři se rozhodli, že vydají verzi, která bude mít dlouhodobou podporu. Stejně jako u ostatních LTS verzí je i u Ubuntu MATE podpora stanovena minimálně na tři roky.

"Vydání této verze je neobvyklé i tím, že systém je postaven na verzi 14.10, avšak obsahuje mnoho novinek a oprav." říká Martin Wimpress, projektový vedoucí.

Verze MATE 14.04 obsahuje i několik novinek:
- Aktualizace témat a pozadí plochy
- Dvě nové aplikace: MATE Menu a MATE Tweak
- Vylepšení přístupnosti
- Přehrávat videí Totem byl nahrazen programem VLC
- Několik nových balíčků a oprav MATE.

Pokud máte zájem o novou verzi Ubuntu MATE 14.04, můžete vybírat mezi 32bit a 64bit verzí na oficiálních stránkách projektu.

Komentáře

Za velkou výhodu Ubuntu považuji možnost povýšení na vyšší řadu (upgrade) bez jakékoliv migrace dat a následné reinstalace systému. V tomto ohlednu mě Linux Mint dosti zklamal a i přes uživatelsky přívětivý vzhled i ovládání odradil. Opět jsem se vrátil k Ubuntu, tentokrát k Ubuntu Mate :-) Doufám tedy, že bude upgrade na vyšší řady 14.10 atd. probíhat bez jakékoliv nutnosti migrace dat, konfigurace apod.

Aktualizace, resp. upgrade funguje stejně jako u jiných Ubuntu distribucí. Samozřejmě se upgrade doporučuje pouze v případě, že jsi zkušenější uživatel, který si umí poradit s případnými problémy. Pokud se nehodláš trápit s aktualiazací distribuce, doporučuji zůstat na Ubuntu MATE 14.04.