Ubuntu 16.04 - Přesunutí Launcheru


Již několikrát jsem před sebou měl otázku, zda jde upravit Unity Launcher tak, aby byl na spodní straně obrazovky. Je také pravdou, že několik lidí to odradilo od využívání Ubuntu, jelikož si až moc navykli na Windows, kde je lišta dole. To se ovšem možná změní. V Ubuntu 16.04 jde panel přesunout!

Do celé záležitosti se vložil již před časem jeden z vývojářů Ubuntu Kylin, který požadoval možnost přesunutí Launcheru na spodní stranu obrazovky. Změna stále nebyla akceptována a nikdo se k ní nevyjádřil, ovšem vypadá to, že se s přesunutím experimentuje. V nejnovější aktualizaci Ubuntu 16.04 se tato změna objevila a dočasně tak mohou uživatelé využívat Launcher na spodní části obrazovky. Změna je dočasná, což znamená, že pokud proběhne další aktualizace systému, bude nastavení přepsáno a Launcher se vrátí zpět na levou stranu obrazovky.

Launcher ve spodní části obrazovky. Zdroj: Softpedia.com

Pro instalaci budete potřebovat nejnovější Ubuntu 16.04 a je potřeba vytvořit novou složku „Unity7Bottom“. Složku byste měli umístit v adresáři „Home“. Poté stáhněte potřebné *.deb soubory pro vaši verzi systému – 32bit (dostupné zde) nebo 64bit (dostupné zde). Stažené soubory zkopírujte do složky „Unity7Bottom“.  Otevřete Terminál (CTRL+ALT+T) a přejděte do složky „Unity7Bottom“. Poté spusťte následující dva příkazy:

sudo apt install dconf-editor
sudo dpkg -i *.deb

Po úspěšné instalaci se odhlaste a znovu přihlaste, otevřete Dconf Editor, přejděte do nastavení Launcheru a změňte pozici Launcheru na „Dolů“ nebo „Bottom“.

Nastavení v Dconf Editoru není vůbec složité. Zdroj: Softpedia.com