Ubuntu 16.04 - Jak na povýšení systému

Pokud používáte Ubuntu 15.10 Wily Werewolf můžete uvažovat o povýšení systému na Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, které se v současné době testuje. Nové Ubuntu je LTS (Long Term Support), což zaručuje lepší stabilitu díky delšímu testování, zaručuje lepší kompatibilitu s novým hardwarem, aj.

Hned na začátek je potřeba upozornit, že Ubuntu 16.04 je stále ve fázi testování a povýšení / nová instalace je doporučena pouze zkušenějším uživatelům. V případě, že chcete opravdu stabilní verzi systému, vyčkejte na plné vydání, které je naplánována na 21. dubna tohoto roku!

Nové Ubuntu 16.04 obsahuje aktualizované Unity 7, nový Linux Kernel 4.4 a mnoho aktualizovaných aplikací a další změny, které budou popsány při vydání systému.

Vývojové milníky a data vydání jednotlivých verzí

Jak povýšit Ubuntu na Ubuntu 16.04 Xenial Xerus

Pokud se opravdu rozhodnete přejít na novou testovanou verzi, rozhodně si zálohujte důležité dokumenty a věci, o které nechcete přijít. Doporučuji také odinstalovat například grafické ovladače nVidia, AMD nebo Intel a různá grafická vylepšení systému. Každá věc, která je v systému navíc může povýšení systému překazit.

Zda chcete povýšit systém, otevřete terminál (CTRL + ALT + T) a zadejte postupně následující příkazy.

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get dist-upgrade

sudo update-manager -d

Poté postupujte pomocí grafických oken, které vás provedou kompletním povýšením systému. Po úspěšném povýšení bude systém restartován a budete moci pokračovat ve své práci. Zda jste před povýšením odinstalovali grafické ovladače, stáhněte nejnovější verzi na oficiálních stránkách výrobce a nezapomeňte aktualizovat systém pomocí příkazu:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Do Ubuntu 16.04 přibude také GNOME Software, který nahradí Ubuntu Software Centre. Pokud si chcete vyzkoušet nové centrum softwaru, můžete využít návodu na našem blogu - http://blog.ubuntu.cz/clanek/ubuntu-1604-testovani-gnome-software.