Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Ač to možná někdy tak nevypadá, kromě provozu stránek, fóra a wiki je naše komunita aktivní i v dalších oblastech. Dost často je v těchto "aktivitách" zmatek a mnohdy ani sami aktéři pořádně nevědí co, kdy, jak a proč se děje. Proto jsme se rozhodli správu jednotlivých projektů nebo i dílčích úkolů centralizovat a zpřehlednit. Po prostudování několika webových aplikací, které slouží pro správu projektů (např. Redmine), jsme se rozhodli "ohnout" si řešení již existující, jednoduché pro ovládání i správu. Tímto "řešením" je systém Launchpad, který sice slouží pro správu vývoje softwarových projektů, ale s drobným přizpůsobení je možné jeho nástroje použít i na správu projektů.

Systém Launchpad je určen především pro vývojáře opensource aplikací pro usnadnění vývoje a zjednodušení spolupráce mezi jednotlivými vývojáři. K tomu obsahuje nástroje pro správu verzí (Bazaar), Bugzillu (Malone), nástroj pro správu překladů (Rosetta) a mnohé další. Nejvýznamnějším projektem, který Launchpad využívá při vývoji je samotné Ubuntu, ale celkový počet hostovaných projektů dosahuje několika tisíc. Jedním z těchto projektů je tedy i česká komunita Ubuntu využívající bugzillu jako nástroj pro správu projektů.

Na Launchpadu tak naleznete projekt ubuntu-cz týkající se právě české komunity Ubuntu. Z nabízených možností využíváme pouze aplikaci Malone sloužící normálně jako bugzilla. Podíváte-li se ale na stránku s bugy pro ubuntu-cz uvidíte zde místo nahlášených chyb jednotlivé "úkoly" týkající se činnosti komunity.

Na stránce můžete vidět vypsané všechny aktuální "úkoly-bugy" s jejich důležitostí (Importance), stavem v jakém se nacházejí (Status) a dalšími informacemi.

Další informace jako samotný popis úkolu, osobu která je za něj odpovědná (Assigned to) a následnou diskusi si můžete prohlédnout po kliknutí na daný úkol.

Odběr informací

Pokud si přejete být informování o tom, co se právě aktuálně děje a na čem se aktuálně pracuje, nemusíte stránku s úkoly/bugy sledovat "ručně", ale máte možnost se přihlásit k odběru změn emailem. Stačí k tomu mít účet v systému Launchpad a na výše uvedené stránce kliknout na Subscribe to bug mail.

Pokud vás zaujme jen jeden konkrétní úkol/bug, můžete odebírat změny pouze u něj. Pomocí Edit bug mail u konkrétního bugu si můžete nastavit, zda budete dostávat informace o všem, včetně komentářů, pouze o změnách nebo pouze pokud bude daný úkol/bug vyřeše (uzavřen).

K základnímu odběru informací o nových úkolech můžete využít také rss feed.

Přidávání nových úkolů

Pokud máte pocit, že české komunitě Ubuntu něco chybí nebo je potřeba se něčemu věnovat, jednoduše na výpisu úkolů klikněte na Report a bug a vyplňte nový úkol/bug, automaticky se objeví na výpisu na výše uvedené stránce.

Jak se zapojit

Samozřejmě, nic se bohužel nevyřeší samo a pokud se nenajde někdo, kdo by daný úkol vyřešil, skončíme u zbytečného soupisu toho, co by se mělo udělat. Pokud tedy kdykoli naleznete úkol na němž nikdo nepracuje, a se kterým byste mohli a chtěli pomoci, určitě se o něj neváhejte "přihlásit" - stačí napsat do diskuse, kde se vám ozve někdo s podrobnějšími informacemi a třeba i nabídkou vedení při jeho vypracování.

Ubuntu je o komunitě a co si neuděláme sami, to nemáme.

Ostatní

Pokud jste trochu obeznámeni s Launchpadem, možná jste v něm narazili na "českou stopu" poněkud častěji, aby nedošlo k nedorozumění, dovolím si zde v jednoduchém přehledu sepsat kde všude českou komunitu Ubuntu na Launchpadu naleznete.