Recenze notebooku Asus N56JR

Tak ještě před vánočními svátky jsme si pro vás připravili test toho nejlepšího za rozumnou cenu. Je to Asus N56JR. Tento notebook obsahuje nejnovější procesor i7-4700HQ s integrovanou grafikou Intel HD 4600 a přepínatelnou herní grafikou Nvidia GTX760M a k tomu skvělý matný FullHD 1920x1080 displej, podsvícená klávesnice je už jen příjemným doplňkem.

Jelikož je tento model osazen nejnovějšími komponenty a my se zaměřujeme na instalaci pouze vydání s dlouhodobou podporou (LTS), tak nebude instalace zcela triviální. Původní plán byl, že bychom napsali skript, který by vše nastavil za vás. Nakonec jsme se ale raději rozhodli, že celý postup popíšeme včetně jednotlivých detailů, proč to či ono děláme, abychom zamezili případným problémům, které by mohly nastat, pustil-li by se onen skript na jiném stroji.

Pro zvídavé čtenáře je k článku opět připojen výpis lspci, lshw a lsusb.

K instalaci jsme si vybrali nedávno vydanou, dlouhodobě podporovanou, verzi Ubuntu 12.04.3 LTS 64bit. V biosu netřeba nic měnit a pokud budete mít připravenou USB flešku, nebo DVD, jako my, tak můžeme přejít rovnou k instalaci.

USB disk zasuneme do počítače a ihned po stisku napájecího tlačítka je potřeba mačkat klávesu ESC, následně se zobrazí nabídka s výběrem bootovacího média. V našem případě jsme zvolili možnost UEFI, se kterou se už budeme setkávat naprosto všude.

Doporučuji tuto možnost i v případě, že tento článek čte někdo, kdo již zakoupil tento notebook s předinstalovaným Windows 8 a chtěl by Ubuntu vyzkoušet, přičemž by rád zachoval dualboot s Windows 8.

Tato volba má výhodu, kdy si při startu počítače můžeme přímo v bootovací nabídce vybrat, který systém se použije, a při dvou operačních systémech tak následně odpadá řešení přes nabídku GRUB. Taktéž lze v BIOSu zvolit systém, který se bude přímo spouštět, aniž bychom museli něco vybírat.

Po nabootování live usb funguje pouze drátová síť LAN, pustíme se tedy do instalace, nejlépe s připojením přes kabel LAN, kdy se při instalačním procesu stáhnou všechny aktualizace.

Běžný uživatel v této fázi asi zvolí "Nahradit FreeDOS distribucí Ubuntu", pokud ale budete trvat na ručním rozdělení disku "Něco jiného", tak pamatujte, že jako první oddíl musíte vytvořit na začátku 100MB zaváděcí EFI oblast a až potom ostatní oddíly, více na naší Wiki.

Důležité upozornění pro ty, co již nějaký systém na notebooku mají! V tomto případě samozřejmě novou EFI oblast nevytvářejte a ani s ní nijak jinak nemanipulujte!

Po instalaci restartujte počítač. Instalaci na tento notebook jsem celkově zkoušel třikrát a pokaždé trošku jiným způsobem. V jednom případě došlo k situaci, kdy po restartování systému následovala pouze černá obrazovka - nenaběhlo grafické rozhraní. Vše je způsobeno relativně novou grafickou kartou. Není ovšem důvod panikařit, stačí pouze stisknout kombinaci kláves Ctrl+Alt+F1, dojde k přepnutí do příkazové řádky, kde se přihlásíme uživatelským jménem a heslem. S připojením k síti zadáte následující příkazy: (Tento postup aplikujte i v případě, že bude grafika fungovat normálně, jen ho můžete udělat přes terminál v grafickém rozhraní.) sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable -y sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates -y sudo apt-get update sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia -y sudo reboot

Nyní již grafické rozhraní funguje a my můžeme otestovat funkčnost grafické karty Nvidia následujícím příkazem:

optirun glxspheres

Obdržíte hlášení, že zařízení nebylo detekováno:

[ 91.538880] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) No devices detected. [ 91.538926] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

Náprava je snadná, stačí odkomentovat jeden řádek v xorg.conf.nvidia:

sudo gedit /etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia

Musíte nalézt tento řádek:

# BusID "PCI:01:00:0"

a odstranit znak # na začátku řádku. Výsledek bude vypadat takto:

BusID "PCI:01:00:0"

Nyní restartujeme počítač a zkusíme znovu příkaz:

optirun glxspheres

Teď se dostaneme k chybovému hlášení, které nám říká, že ovladač Nvidia-current je ve verzi 304. Tato verze bohužel nepodporuje naši grafickou kartu Nvidia GTX760M.

[ 30.940447] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA GPU at PCI:1:0:0. Please [ 30.940496] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

Musíme tedy přistoupit k instalaci novější verze ovladače 331, kde je již naše karta podporována. Článek byl psán původně pro verzi ovladače 319, kde je již podpora také implementována.

sudo apt-get install nvidia-331 nvidia-settings-331 -y

Upravíme tedy soubor bumblebee.conf, aby bylo systému jasné, že používáme jiné než current ovladače. sudo gedit /etc/bumblebee/bumblebee.conf

Soubor upravte podle přiloženého vzoru, případně se můžete podívat na návod na naší Wiki. Obsah přiloženého vzoru stačí překopírovat do souboru ve vašem počítači.

Po dalším restartu bude již příkaz optirun fungovat.

U tohoto notebooku je velký předpoklad, že majitel bude chtít hrát i hry. Proto přidáme celý postup instalace herní platformy Steam.

Instalace upozornění v Unity, tzv. bumblebee indikátor

sudo apt-get install git -y mkdir ~/.local/share/applications git clone https://github.com/Bumblebee-Project/bumblebee-ui.git cd bumblebee-ui sudo ./INSTALL

Do aplikací po spuštění systému musíme přidat bumblebee-indicator.

Instalace Primus pro použití v herní platformě Steam

sudo add-apt-repository ppa:zhurikhin/primus -y sudo apt-get update sudo apt-get install primus -y sudo apt-get install primus-lib:i386 -y

Nyní upravíme soubor primusrun podle přiloženého vzoru. Případně můžete použít naši Wiki. sudo gedit /usr/bin/primusrun

Po restartu počítače si můžeme zkontrolovat, že je vše v pořádku.

primusrun glxspheres

Po instalaci samotné aplikace Steam nezapomeňte na drobnou úpravu:

sudo gedit /etc/ld.so.conf.d/steam.conf

Do tohoto souboru vložíme následující text:

/usr/lib32 /usr/lib/i386-linux-gnu/mesa

Soubor uložíme a vše zakončíme příkazem:

sudo ldconfig

Nyní je Steam připravený na práci s grafickou kartou Nvidia. Pro její použití stačí u každé hry do spouštěcího příkazu vložit:

primusrun %command%

Tak to je vše okolo grafické karty. Teď se dostanem k Wifi modulu Intel Corporation Wireless 7260, který je ovšem příliš nový na to, aby byl jeho ovladač obsažen v současném jádře LTS Ubuntu. Od jádra verze 3.11 bude funkční bez úprav. Možnosti, jak tento modul zprovoznit, jsou prakticky dvě, jedna z cest je nahrání novějšího jádra 3.11, případně si můžeme propůjčit ovladač z tohoto jádra. Popíšeme si právě tu druhou variantu.

wget http://blog.ubuntu.cz/sites/blog.ubuntu.cz/files/backports-3.11-rc3-1.tar.bz2 tar jxf backports-3.11-rc3-1.tar.bz2 cd backports-3.11-rc3-1/ make defconfig-iwlwifi make sudo make install wget http://blog.ubuntu.cz/sites/blog.ubuntu.cz/files/iwlwifi-7260-7.ucode.zip unzip iwlwifi-7260-7.ucode.zip sudo cp iwlwifi-7260-7.ucode /lib/firmware/ sudo modprobe iwlwifi

WiFi nyní funguje i bez restartu počítače. Je ovšem pravděpodobné, že s příchodem nového jádra bude nutné ovladač znovu nahrát. Toho docílíme tímto postupem:

cd backports-3.11-rc3-1/ make sudo make install sudo modprobe iwlwifi

K této operaci již není potřeba internetového připojení, vše již máme staženo. Při budoucím povýšení systému na LTS Ubuntu 14.04 nebudou tyto kroky potřeba - WiFi funguje s novou verzí jádra automaticky.

Asi jste si všimli, že již klasicky nefunguje funkční klávesa podsvícení obrazovky. Tento problém napravíme úpravou GRUBu:

sudo gedit /etc/default/grub

řádek, který obsahuje:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

změníme na:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi="

a aktualizujeme GRUB:

sudo update-grub

Nyní restartujeme počítač a funkční klávesy fungují.

Ostatní funkční klávesy fungují bez problémů a to i včetně podsvícení klávesnice, které má 4 stupně jasu, což je praktické hlavně pokud pracujete v nočních hodinách.

Možná tak jako mně, vám bude vadit, že klávesnice je vždy po zapnutí počítače plně podsvícená. Budete-li chtít toto automatické podsvícení vypnout, tak si pomůžeme drobnou úpravou.

sudo gedit /etc/rc.local

před řádek "exit 0" vložíme řádky:

chmod 777 /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness echo 3 > /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness sleep 5 && echo 0 > /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness

Nyní restartujeme pro ověření, že vše funguje.

Dále jsme otestovali bluetooth, webovou kameru, čtečku karet, mic, zvuk, USB3, VGA, jack na sluchátka a mikrofón. Problém jsme nezaznamenali ani s uspáváním. Jednu věc jsme bohužel nedokázali zprovoznit. Jedná se o externí subwoofer, který sice všem, jak se zdá, funguje, ale my jsme zatím na řešení nepřišli. Jelikož vlastníky tohoto notebooku jsou dva z našich administrátorů, tak věříme, že článek brzy doplníme o řešení tohoto problému.

Dnešní článek je opravdu velmi rozsáhlý a jestli jste dočetli až sem, tak děkujeme. Takto podrobný popis byl zvolen i s ohledem na tu skutečnost, že může být přínosem i pro ostatní majitele podobných notebooků.

Většina zde uvedených úprav je zapříčiněna hlavně tím, že se jedná o relativně nový hardware, který je použit na starším, leč stabilním vydání Ubuntu 12.04.3.

Závěrečné hodnocení bude velmi kladné a to i přes to, že instalace není zcela triviální. Tento notebook je vhodný na práci i nejnáročnější hry!

Opět je pro vás připravena ve spolupráci s firmou Asus.as pozornost, nyní v podobě slevy 500 Kč z nákupu na všechny nabízené modely řady N. Chcete-li tuto slevu uplatnit, uveďte při vyplňování objednávky na Asus.as do poznámky "Dárek Ubuntu".

Již nyní se můžete těšit na další pokračování, testování bude probíhat nadále a sortiment počítačů bez OS, nebo s předinstalovaným Ubuntu, se bude rozšiřovat. Samozřejmě víme, že si daný notebook můžete objednat u jakékoliv jiné firmy, ale vzhledem k vstřícnosti Asus.as budeme rádi, když si ho objednáte přímo u této firmy, pomůže nám to v dalším vyjednávání a spolupráci s touto firmou. Děkujeme.

Za tým Sdružení Ubuntu pro Českou republiku děkujeme firmě i ochotným zaměstnancům Asus.as.

 

Komentáře

Ahoj, zakoupil jsem, ale chci se zeptat na ten subwoofer - docela by se mi do práce hodilo, kdyby fungoval; ještě se záhada nevyřešila?

Ahoj, zakoupil jsem, ale chci se zeptat na ten subwoofer - docela by se mi do práce hodilo, kdyby fungoval; ještě se záhada nevyřešila?

Zdravím,
od Vánoc mám tuto hračku (mimochodem jsem nadmíru spokojen). Nedávno se mi podařilo jej dostat do konečné funkční podoby (co se týká operačních systémů). Mimo jiné na něm provozuji Linux Mint 16 a potýkám se snad s posledním problémem, a to podsvícení monitoru. Fn + F6 a Fn + F7 klávesové zkratky nefungují (zkoušel jsem i Ubuntu 12.04, a tam ten problém nebyl, se mi zdá). Jas jde změnit pouze příkazem:
echo 25 | sudo tee /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

Nenapadá Vás prosím, jak tento problém vyřešit? :)

Předem děkuji za jakoukoli reakci :-).