Recenze pracovního notebooku ASUS X550

Po delším čase, odpočatí po prázdninách, jsme tu zase s dalším otestovaným kouskem. Dobrou zprávou je, že firmy Asus.as a CZC (CzechComputer) spojily síly a my vám tudíž budeme schopni nabídnout recenze na notebooky či počítače od různých výrobců.

Dnes jsme si připravili test dvou pracovních notebooků ASUS X550CA-XX214 a jeho levnějšího brášku ASUS X550CA-XX069. Modely se liší v osazeném procesoru, pevném disku a velikostí RAM. Všechny informace jsou uvedeny na stránkách prodejce a pro samotný test nejsou potřeba. Náš test probíhal na dražší verzi s procesorem Pentium 2117U (1.8GHz).

Pro zvídavé čtenáře je k článku opět připojen výpis lspci, lshw a lsusb.

K instalaci jsme si vybrali nedávno vydanou, dlouhodobě podporovanou, verzi Ubuntu 12.04.3 LTS 64bit. V biosu netřeba nic měnit a pokud budete mít připravenou USB flešku, nebo DVD, jako my, tak můžeme přejít rovnou k instalaci.

USB disk zasuneme do počítače a ihned po stisku napájecího tlačítka je potřeba mačkat klávesu ESC, následně se zobrazí nabídka s výběrem bootovacího média. V našem případě jsme zvolili možnost UEFI, se kterou se už budeme setkávat naprosto všude.

Doporučuji tuto možnost i v případě, že tento článek čte někdo, kdo již zakoupil tento notebook s předinstalovaným Windows 8 a chtěl by Ubuntu vyzkoušet, při čemž by rád zachoval dualboot s Windows 8.

Tato volba má výhodu, kdy si při startu počítače můžeme přímo v bootovací nabídce vybrat, který systém se použije a při dvou operačních systémech tak následně odpadá řešení přes nabídku GRUB. Taktéž lze v BIOSu zvolit systém, který se bude přímo spouštět, aniž bychom museli něco vybírat.

Po startu Live USB nás mile překvapilo, že fungují obě síťové karty, čili se při následné instalaci můžeme připojit k Internetu, abychom mohli stáhnout všechny dostupné aktualizace a kodeky. Více informací naleznete na naší Wiki.

Notebook je sice inzerován jako stroj bez OS, ale tento kousek měl předinstalovaný FreeDOS.

Běžný uživatel v této fázi asi zvolí "Nahradit FreeDOS distribucí Ubuntu", pokud ale budete trvat na ručním rozdělení disku "Něco jiného", tak pamatujte, že jako první oddíl musíte vytvořit na začátku 100MB zaváděcí EFI oblast a až potom ostatní oddíly, více na naší Wiki.

Důležité upozornění pro ty, co již nějaký systém na notebooku mají! V tomto případě samozřejmě novou EFI oblast nevytvářejte a ani s ní nijak jinak nemanipulujte!

Instalace proběhla hladce a po restartu vše funguje, nepřišli jsme na nic, co by mohlo dělat problémy. Všechny funkční klávesy (podsvícení, zvuk nebo i třeba spuštění kalkulačky), obě síťové karty, bluetooth, webovou kameru, čtečku karet, mic, zvuk, USB3, VGA, jack na sluchátka. Problém jsme nezaznamenali ani s uspáváním.

Běžně nehodnotíme zpracování notebooků, ale musíme uznat, že je oproti konkurenci opravdu bytelný a potěší vestavěnou LAN a VGA - což už pomalu přestává být standard, potěšilo by více USB portů, to se dá ovšem řešit rozbočovačem.

Poslední dobou bývá problém najít indikační diody např. pro numerickou klávesnici či indikace aktivity disku. Zde to problém není.

Přístup k výměně disku nebo k rozšíření RAM je také snadný - pouze na dva šroubky.

Závěrečné hodnocení bude kladné. Tento notebook je vhodný na práci i jednodušší hry. Kdo potřebuje kvalitní notebook a nechce řešit problémy s hardwarem, tak jsou tyto modely jasnou volbou.

Opět je pro vás připravena ve spolupráci s firmou Asus.as pozornost, nyní v podobě slevy 300 Kč z nákupu. Chcete-li tuto slevu uplatnit, uveďte při vyplňování objednávky na Asus.as do poznámky "Dárek Ubuntu".

Již nyní se můžete těšit na další pokračování, testování bude probíhat nadále a sortiment počítačů bez OS, nebo s předinstalovaným Ubuntu, se bude rozšiřovat. Samozřejmě víme, že si daný notebook můžete objednat u jakékoliv jiné firmy, ale vzhledem k vstřícnosti Asus.as budeme rádi, když si ho objednáte přímo u této firmy, pomůže nám to v dalším vyjednávání a spolupráci s touto firmou. Děkujeme.

Za tým Sdružení Ubuntu pro Českou republiku děkujeme firmě i ochotným zaměstnancům Asus.as.

 

 

Komentáře

Recenze - super, ale po otevření odkazu přímo na stránky Asus.as se někde v půli popisu produktu píše o možnosti ovládání dotykem?
Nebylo by lepší instalovat Ubuntu Touch, resp. jako uživatel jsem teď trochu mimo, dá se ovládat dotyk i klasická varianta Ubuntu s Unity?

Nešťastné popsání touchpadu, obrazovka pochopitelně není dotyková.

Ok, dík

Proč někdy nevyzkoušíte nějaký rychlejší notebook? Třeba tento: http://www.asus.as/Notebooky/Klasicke/ASUS-N56VV-S4027-cerna.html ?

N56 plánujeme testovat zhruba za měsíc, postupně se pokusíme otestovat vše tak jako při minulé sérii testů.

ako dlho ste dany nb s ubuntu pouzivali. kratko po instalacii Vami testovaneho modelu a ubuntu 12.04 lts som zistil, ze je problem s wifi - network manazer hlasi ze je hardverovo vypnuta (co je blbost). zvyknu pomoct tieto veci:
- boot s kernel option acpi=off, potom hned reboot
- load defaults v BIOSe
- suspend a nasledny wakeup
- fix podla odkazov na http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2179313

takisto prave tlacidlo touchpadu nefunguje (treba upravit konfigurak) alebo toto stlacenie emulovat dvoma prstami.

Testoval jsem model půl dne s mnoha restarty a používal jsem výhradně Wifi. S touchpadem jsem také nezaznamenal sebemenší problém.

Chybu s wifi som zaznamenal na modeli X550CA-XX069, jednoduché riešenie som našiel niekde v tom vašom odkaze na ubuntuforums. S touchpadom problém nie je.