První krůčky... II.

Jste zvědavi, jak pokračuje naše snaha testovat nabízené notebooky a počítače bez operačního systému? I v dnešní části jsme pro vás otestovali další z modelů od firmy Asus. Tak neváhejte a vstupte...

Na dnešek připadl jeden z levnějších modelů ASUS X55U-SX018, s procesorem AMD Brazos/Zacate a grafickou kartou Radeon HD 6320. Tento model se nemůže pochlubit závratným výkonem, ale oproti stejné cenové kategorii obsahuje výkonnější grafickou kartu, což by mohlo potěšit hlavně méně náročné hráče. O ne/výkonnosti této karty je ostatně na internetu informací více než dost.

Pro zájemce je k článku připojen i výpis lspci, lshw a lsusb.

Test opět probíhal na zcela novém počítači právě vybaleném z krabice a k zahájení instalace nebylo třeba v nastavení Biosu cokoliv měnit.

Stejně jako posledně, tak i dnes jsme použili Ubuntu ve verzi 12.04.2 64bit z USB klíčenky, kdy po startu stačí použít klávesu ESC, případně F2 a následně vybrat bootovatelné médium na záložce boot. Instalace na disk proběhla standardním způsobem, jen se nebylo bohužel možné připojit k síti, tudíž nebyl systém po nainstalování plně počeštěn.

Cena se na tomto modelu velmi podepisuje a je příčinou toho, že model neobsahuje značkové síťové karty, které by fungovaly okamžitě po nainstalování systému. Zde je návod, jak zmíněné karty zprovoznit, jen předem varujeme, že se nejedná o činnost vhodnou pro začínající uživatele.

Tento model obsahuje síťové karty, které Ubuntu nepodporuje, proto je třeba nainstalovat podporu ručně. Připravili jsme pro vás instalátor, který můžete stáhnout zde. Archiv rozbalte a spusťte script "ASUS_X55U_amd.sh". Pozor, instalace může trvat i několik minut a je určena pouze pro čistou instalaci Ubuntu 12.04.2 64bit verze bez aktualizací. Po dokončení restartujte počítač a drátové i bezdrátové WiFi připojení bude fungovat. (V Ubuntu 13.04 funguje LAN již v základu.)

Dalším krokem ke spokojenému používání tohoto modelu je instalace ovladačů grafické karty. Vše se děje již v grafické podobě, kdy stačí povolit dodatečné ovladač v nastavení systému. Na výběr máte klasické, případně experimentální, tzv. beta ovladače (viz obrázek). Na prvních dvou řádcích jsou ovladače nainstalované v předchozím kroku.

Při testu glxgears jsme se v malém okně dostali na 800 FPS, při (omylem) zvětšeném okně na pouhých 500 FPS, nicméně v případě glxgears nejde o žádný benchmark.

Všechny ostatní komponenty toho notebooku jsou funkční, až na bluetooth. Má-li někdo ze čtenářů funkční návod, jak bluetooth zprovoznit, tak bychom byli velmi rádi, kdyby ho přidal pod článek.

Opět nás nezklamal touchpad, který fungoval zcela bezchybně (s příchodem Windows 8 to začíná být u některých výrobců doslova horor). Emulace pravého tlačítka klepnutím dvěma prsty byla také funkční a jako bonus i jedna zajímavost. Pokud použijete prsty tři, tak se dá přemisťovat aktivní okno.

Další testované a funkční věci: FN+podsvícení, USB 3, webová kamera, čtečka karet, audio, mikrofón, jack 3,5 na sluchátka i na mikrofón.

Závěrečné hodnocení příliš kladné nebude. Jelikož je zde nutný velký uživatelský zásah, tak tento model doporučit nemůžeme. Pokud jste ale na dobré uživatelské úrovni a hledáte notebook za dobrou cenu, na občasné hraní her, tak se nedá nic vytknout.

I tentokrát jsme si pro vás ve spolupráci s firmou Asus.as připravili drobný dárek v podobě značkové myši ASUS UX300, 1600DPI.

 

 

Stačí do komentáře k objednávce dopsat heslo "Myš Ubuntu", viz obrázek.

Již nyní se můžete těšit na další pokračování, testování bude probíhat nadále a sortiment počítačů bez OS, nebo s předinstalovaným Ubuntu, se bude rozšiřovat. Samozřejmě víme, že si daný notebook můžete objednat u jakékoliv jiné firmy, ale vzhledem k vstřícnosti Asus.as budeme rádi, když si ho objednáte přímo zde, pomůže nám to v dalším vyjednávání a spolupráci s touto firmou. Děkujeme.

Za tým Sdružení Ubuntu pro Českou republiku děkujeme firmě i ochotným zaměstnancům Asus.as

 

 

Komentáře

Dobrý den,

což o to, funkčnost výše popsaného noťase pod Ubuntu je až na dvě věci velmi dobrá, jen škoda že Asus nechce / neumí vyrobit noťas s MATNÝM displayem, většina notebooků od Asus.As má typ "ColorShine lesklý".

Toto jsou opravdu jen první krůčky, už se pracuje na dodávce modelů s matným displejem a Ful HD bez OS nebo rovnou s Ubuntu ;)
Testujeme tyto modely i pro lidi co mají hlouběji do kapsy. ;)

tak to je super, budu se těšit na další recense.

Co takhle Zenbook UX31A (s Intel grafikou a Full HD IPS)?

Pokud to dobře dopadne tak by díky naší spolupráci měl vyjít na světlo Zenbook UX32VD s Optimus Nvidia grafikou s předinstalovaným Ubuntu. Držte palce snad nás ve firmě Asus vyslyší, firma Asus.as je jen prodejní místo ale její šéf za nás teď bojuje což už má svou váhu. A nechceme testovat nic co je vázáno koupí MS produktů, ale pro tvou informaci Zenbooky si rozumí s Ubuntu perfektně ;)

to je super ze sa vam podari otestovat aj tie drahsie verzie.
a ak sa vam podari presadit aby ich asus.as predaval aj s predinstalovanym ubuntu to bude este super.
kedze ja pouzivam arch linux, zaujimalo by ma ci to nebude problem preinstalovat, teda ci to ma uefi bios a ci to ma secure boot a ci je stym problem ...
diki

U všech současným noteboocích ASUS je secureboot(pouze u modelů prodávaných s předinstalovanými W8) a UEFI ale v případě Ubuntu 12.04.2 a připravovaného 13.04 už jde bez problémů instalovat i se zapnutými těmito volbami, jen v některých případech je nutné vypnout secureboot, ovšem pozor pokud si koupíte notebook s W8 a chcete secureboot vypnout tak musíte ještě na záložce boot zapnout Launch CSM!!!. V případě jiných distribucí lze tato možnost vypnout úplně viz naše snímky biosu ;)
Namátkou jsem testoval i jiné současné značky a třeba Lenovo, HP a Sony je vyložená katastrofa pro Linux, ale testováno jen na pár modelech tak to nemusí platit pro všechny.

Výkon Nvidie k ničemu nepotřebuji. Raději bych Intel. Ale alespoň něco. Čím víc modelů bez daně MS, tím lépe.