Prázdniny jsou tady - využijte volného času k pomoci Ubuntu

Prázdniny jsou v životě studentů nejen dobrou příležitostí pro odpočinek od školních povinností, ale také spoustou volného času, který by bylo dobré nějak smysluplně využít. Jednou z takových možností je zapojit se do činnosti naší komunity a udělat tak něco užitečného pro ostatní uživatele Ubuntu v Česku. Peníze sice nabídnout nemůžeme, ale kromě dobrého pocitu si můžete také odnést nějaké ty zkušenosti a možná i drobný "zářez" do seznamu pracovních zkušeností a referencí.

Již delší dobu používáme pro správu "úkolů" projekt v systému Launchpad -- naleznete zde seznam aktuálních problému, které by bylo dobré vyřešit nebo těch, které se právě řeší. Není zde samozřejmě zapsáno vše a vlastním nápadům a fantazii se meze rozhodně nekladou. Více informací naleznete v článku Správa "projektů" české komunity Ubuntu.

Co hoří

Aktuálně připravujeme migraci naší Wiki ze systému MoinMoin na DokuWiki. Poslední, co nám zbývá, je úprava konverzního skriptu mezi značkovacími jazyky obou systémů - existující skript v Pythonu vyhovuje jen z části.

Přesné informace naleznete v našem úkolu číslo 1006845.

Co nejvíc pomůže ostatním

Ostatním uživatelům nejvíce pomůžete radami a kvalitní dokumentací. Naše Wiki je jedním z nejrozsáhlejších zdrojů informací o Ubuntu, ale stále potřebuje doplňovat, vylepšovat a především aktualizovat - mnohé návody zastarávají s každou novou verzí Ubuntu.

Nové návody je třeba také doplnit pro uživatele Kubuntu a Xubuntu.

Podrobné informace naleznete přímo na Wiki v článku Jak pomoci na Wiki.

Co s málem času

I s málem času můžete pomoci Ubuntu (a nejen jemu) a jeho uživatelům. Příkladem může být překlad popisků balíků, které pomáhají při rozhodování, jakou aplikaci si nainstalovat. Tyto popisky jsou společné pro Ubuntu i Debian a jejich překlad se tak dostane k uživatelům hned několika desítek distribucí.

Podrobné informace naleznete v jednom ze starších článků Pusťte se do překladu popisků aplikací.

Co bychom rádi

Asi největší kámen úrazu jsou stále naše weby - máme jich celkem dost a i když postupně prochází "revitalizací" a situace je v dnešní době určitě v mnohém lepší, než před pár lety, stále je co zlepšovat. Mnohé stránky stále představují jen čistý text a přitom by zasloužily alespoň drobný "dotek" člověka s grafickým nadáním, který by je posunul do úplně jiné "dimenze".

Webové stránky jsou výkladní skříní pro "vnější svět" a jejich podoba často rozhoduje o názoru na Ubuntu jako celek.

Některé konkrétní úkoly týkající se stránek:

  • Lubuntu.cz - grafické a stylistické "uhlazení" - úkol 1002409
  • Ubuntu.cz - serverové nasazení Ubuntu - úkol 956951
  • Xubuntu.cz - rozšíření stávajícího obsahu - úkol 1020223

Rád budu ale za jakékoli vylepšení jakékoli stránky v rámci našich webů a to jak grafické, tak "češtinové" (jazyková korektura, stylistika...).

Co když nevíte

Možností je samozřejmě mnoho, výše uvedený výčet je spíš jen taková "ochutnávka" - jako u většiny neziskových projektů se najde práce pro každého, protože je vždy více práce než dobrovolníků :-)

V případě jakýchkoli dotazů, nabídek pomoci nebo nápadů se nebojte ozvat zde v diskusi nebo přímo mě na mail vojtech.trefny@ubuntu.com.

A co když víte

Nikdo není dokonalý ani všeznalý, tedy ani já takový nejsem, takže pokud máte vlastní skvělý nápad, co by bylo třeba udělat a co víc, chcete to udělat nebo se na tom nějak podílet, tak neváhejte a ozvěte se také. Sice máme vlastních nápadů dost na roky dopředu, ale nikdo netvrdí, že nemůže být nějaký nápad lepší!

A nakonec...

...již jen ve zkratce další možnosti, především pro "samostatné" povahy.

Překlady - nejen Ubuntu ale i dalšího softwaru. Přeložit potřebuje i komunitní manuál k Ubuntu.

Stále trpíme nedostatkem propagačních materiálů. Nemusí jít jen o původní tvorbu, stačí třeba přeložit již hotové.

Pomáhat nemusíte jen v Česku, ale můžete se zapojit i na mezinárodní úrovni - třeba přímo do vývoje Ubuntu!


Samo se bohužel nic neudělá, když to neuděláte vy, tak nikdo! Zkuste věnovat hodinku každý týden Ubuntu a pomozte tak své oblíbené distribuci!