Hrajeme na Linuxu: Portal 10, respektive 5 let od vydání (Steam edice)

Portal byl hráčské komunitě představen v říjnu 2007, ale pro platformu Linux byl upraven až roku 2013. I po více než 10, respektive 5 letech je to však stále parádní jízda.

PORTAL

 Hlavní protagonistka - dáma jménem Cell a Portál s oranžovým a modrým vstupem

 

Portal je logická hříčka z pohledu první osoby. Hráč se probouzí, coby pokusný subjekt – žena jménem Cell a poťouchlý počítač jménem GlaDOS ji provází 19 testovacími arénami společnosti Aperture Science, ve kterých musí hlavní hrdinka prokázat logické myšlení a ve vyšších levelech i rychlost, aby prošla z jedné strany testovací místnosti na druhou. Na konci asi 2-3 hodinové pouti je počítačem přislíbena prémie - dortík, takže vzhůru do řešení puzzlů.

 PORTAL

 

Herní mechanika je ve své podstatě velmi jednoduchá. Hráč obdrží portálovou pušku, pomocí které lze vytvořit průchod z bodu A do bodu B. Portály však lze vytvářet pouze na bílých površích. Později je hra ztížena přítomností laserových paprsků, kyseliny, střílen, zvláštní kostky – společnice, a časového faktoru, který zvyšuje stres hráče, neboť vyžaduje správné řešení, které musí být provedeno rychle.

 PORTAL

 

Na konci 19 testovací arény se však ukáže, že počítač GlaDOS nemluvila úplně pravdu, když za vynaložené úsilí slibovala prémii. Dortík se nejenže nekoná, ale celé se to zvrhne v boj o holý život.

 

PORTAL

 

Poté následuje pomsta a ještě později závěrečné titulky s dojemným songem počítače GlaDOS o tom, že ona tu bude testovat i když my už umřeme. Bude testovat pro blaho lidí, aby jiní lidé mohly vyvíjet ještě účinnější zbraně.

 PORTAL

 

Velkým kladem je hratelnost, humor, hudba a audio. Použitý obstarožní Source engine sice nezaručuje dech beroucí vizuál, ale modely i interiéry jsou tomu přizpůsobeny, takže vypadají i po letech celkem obstojně.

 

 

PORTAL

 

Použitý engine si skvěle rozumí s fyzikou, je velmi dobře odladěný pro Linux a je nenáročný na hardware, takže hra velmi dobře poběží i na opravdu slabém železe.

 

PORTAL

 Počítač GlaDOS

 

Hra však má i několik drobných vad na kráse. Je poměrně krátká 2-3 hodiny, nelze si vybrat obtížnost a má malou znovu hratelnost, protože puzzle jsou na stejných místech a stále totožné.

 

PORTAL

 

Ve slevě lze hru často pořídit okolo 30 Kč, takže všem doporučuji, jistou alternativou je druhý díl - Portal 2, který ve slevě pořídíte za 50 Kč, ale kromě drobných vylepšení nabízí herní dobu více než 10 hodin.

 

PORTAL 

KLADY:

+ hratelnost

+ hudba a audio

+ zlomyslná umělá inteligence, která vás hrou provází

+ malá hardwarová náročnost

+ Steam trofeje

+ ve slevě lze pořídit za hubičku

+ bezproblémový chod v Linuxu

+ spíše lehčí fyzikální rébusy

+ titulky a menu v ČJ

+ Source Engine je i po letech OK

 

ZÁPORY:

- krátké - dá se dohrát za 2 - 3 hodiny

- nulová znovuhratelnost (je třeba několik roků, aby člověk zapomněl)

- pouze jedna obtížnost

 

HODNOCENÍ:

I po více než 10 letech od vydání se jedná o parádní kousek, který by měl každý alespoň vyzkoušet.

Za sebe hodnotím 70%.

Hodnocení

 

SESTAVA:

OS: Xubuntu 16.04.4 LTS 64 bit

Jádro: 4.4.0-116-generic

X.Org: 1.18.4 (11804000)

VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 390.25)

RAM: 16GB DDR4

CPU: Intel (R) Core (TM) i5-6500 (3.2 GHz)

SSD: Crucial CT256MX 100