Nasazení Ubuntu na Kralupském gymnáziu

Myšlenka nasazení GNU/Linuxu přišla od spolužáka Jakuba Kulhana, kterému se dostaly "zákulisní" informace o daru od svobodné evropy v podobě počítačů a monitorů. Většina nahradila nejstarší počítače v učebnách po škole a nějaké zbyly pro naše účely. V té době ještě nebylo rozhodnuto o výběru distribuce a kolem zřizování nové počítačové učebny v prostorách laboratoře fyziky se začala formovat skupina lidí zajímajících se o počítače. Skupina dlouho nevydržela, tak jsme ve dvou zvládli velký kus práce a výsledkem je učebna o osmi počítačích a jednom serveru.

Ubuntu jsem pochopitelně prosazoval už od začátku. Padaly návrhy jako Debian, Arch a další z mého pohledu nevhodné distribuce. Pokud chceme u nás ve škole ukázat ostatním žáků a profesorům nějaký "ten Linux" rozhodně nemá cenu na každém počítači kompilovat Gentoo a grafické rozhraním diamtrálně odlíšné od platformy windows. Zvolil jsem Ubuntu s klasickým Gnome rozhraním, protože s ním mám asi nejvíce zkušeností a vím, že uživatelské prostředí neprochází tak bouřlivým vývojem (paradoxně se teď objevilo Unity). Další výhoda této volba je ta, že Ubuntu má největší zastoupení v percentilu distribucí, když už se tedy někde objeví zmínka o nějaké distribuci je to většinou právě Ubuntu. A běžnému uživateli se dá do souvislosti zkušenost ze školy. Nepředpokládám znalost dělení Linuxu do distribucí a jejich rozlišování.

S projektem jsme začali v létě ještě před prázdninami. Nebyl problém se minimálně jednou týdně po vyučování sejít a udělat nějaký ten kus práce. Měli jsme výhodu, že nebylo nutné příliš zasahovat do nábytku učebny. Dutina stolu se perfektně hodila na kabeláž a dostatek skříní pro umístění switche a serveru.

První cíl byl vytvořit jakési šuplíky pro počítače z drátové sítě používané ve stavebnictví. Tohoto úkolu se obstojně ujal Kuba a nebylo nutné žádat o pomoc z venčí. Instalace samotných držáků spočívala pouze v přišroubování ok ze spodu stolu. Vyříznutí otvorů do stolu pro zavedení kabeláže a zasunutí kusu zadní části počítače nadělala asi největší nepořádek, ale povedlo se.

Práce se relativně prodlužovaly a po prázdninách díky změně zřizovatele školy nebyly peníze na nakoupení osmi kusů klávesnic a myší, tak jsme oslovili společnost VTservis.cz, která nám laskavě darovala tyto periferie. K dnešnímu dni jsou počítače v poslední fázi úprav. Na stanicích je Ubuntu 9.10 a software pro měření teplot skrz USB čidlo.

Komentáře

Jen tak dál :-)

Skvěle, jen víc a houšť.
Nebolí z těch monitorů za krkem?

Rozhodně ne, mysleli jsme na to.
Židličky mají takovou výšku, že studenti v sedě i ve stoje mají monitor v úrovni očí. Spíš než židličky to jsou menší barové stoličky ;o)

Hmm... barové stoličky. Co tam točíte za pivko? :-)

Propan-Butan, 24V ss. a stř. a pro otrlejší 230V :D

ahoj zajimalo by me to usb čislo, mam ted teplomer pres com port, jake zařízeni a jaky software se pouziva? Dekuji za info.

Zítra to jdu doinstalovat na zbytek stanic, dám ti vědět. Z hlavy si nepamatuju přesná fakta, nerad bych si něco cucal z prstů. Mám v plánu tomu ještě v budoucnu věnovat nějaký příspěvěk do blogu - konkrétně pomůckám do výuky na měření teploty. Takže pokud dostanu prostor, rád se rozepíšu.