Italský Turín plánuje přejít na Ubuntu

Italské město Turín plánuje ušetřit více než šest milionů euro přechodem z Windows XP na Ubuntu ve všech počítačích. Město tak následuje jiná velká evropská města jako Mnichov nebo Neapol.

Dle dostupných informací by mělo město instalovat svobodný software na 8 300 počítačů a ušetřit tak zhruba 300€ na každém stroji, protože nebude muset obnovovat licence pro Windows a Microsoft Office. Částka by se mohla ještě zvýšit v průběhu několika let, jakmile odpadnou potřeby aktualizovat licence Microsoftu a po zaškolení všech zaměstnanců na nový operační systém.

Jelikož licence Windows XP skončily letos, město na začátku srpna rozhodlo o přesunu na Ubuntu. Očekává se, že celá operace zabere pouze rok a půl. Což je mimochodem opravdu extrémní plán, když jej porovnáme s německým Mnichovem, kterému přechod trval několik let.

Radní Fosca Nomis se také nechala slyšet, že Turín není prvním italským městem, které přechází na svobodný software, ale doufá, že Turín bude příkladem dalším městům v regionu, které budou do programu svobodného softwaru pozvány.

Co mi ovšem na celém nápadu nesedí nebo spíše čím si nejsem jistý je rozehraní, resp. prostředí, které zastupitelstvo zvolí. Unity jako takové je celkem náročné na hardware. V takovém případě bych předpokládal, že město zvolí méně náročnou distribuci Ubuntu. To nahrává například prostředí MATE, o kterém jsem psal nedávno. No uvidíme... čas ukáže.

Zajímalo by mě, jak se na tento trend díváte vy. Líbí se vám, že města se rozhodují přecházet na svobodný software?

Zdroj: ZDNet.com