Hrajeme na Linuxu: Victor Vran - (Steam edition)

PODROBNĚ:

Victor Vran je povedené akční RPG – Diablovka od bulharského vývojářského týmu Haemimont Games, což je studio, které stojí za tituly, jakými jsou třeba Tropico 3, 4, 5, či Omerta.

Victor Vran

Titul v lecčem až nápadně připomíná Van Helsinga. Na rozdíl od podobných her však není na výběr žádné povolání či třída, hráč však volí a vylepšuje oděv, zbroj a magické předměty, což určuje bojový styl hrdiny.

Příběh bohužel není zrovna nápaditý ani originální. Victor Vran, lovec démonů, se při hledání svého ztraceného přítele dostává až na zámek Zagorovia, který, po jistém úsilí, nakonec osvobodí od prokletí a vyčistí od všudypřítomných démonů, čímž hra končí.

Victor Vran

Postavy jsou už o něco zajímavější a hratelnost je vyloženě parádní. Grafická podoba hry ničím neoslní, ale zároveň také nikoho neurazí. Hudba a zvuky jsou velmi dobré a anglický dabing většiny důležitých postav je na profesionální úrovni. Victora Vrana nadaboval Doug Cockle (známý jako hlas Geralta z Rivie ze třetího dílu Zaklínače), ale ještě více se mi líbila práce Andrewa Wincotta, který namluvil Lorda Gabriela – hlavního antagonisty příběhu.

Victor Vran

Trochu neobvyklé je, že se hlavní hrdina ovládá pomocí tlačítek A, D, W, S a ještě neobvyklejší je fakt, že hlavní hrdina umí skákat, čímž se může dostat na zajímavá místa. Od 16 úrovně je zpřístupněn systém jednoduchého craftingu, který je ve hře reprezentován zařízením na transmutaci.

Victor Vran 

Osobně mě potěšil neomezený inventář, či systém sběru předmětů – stačí, když přes předmět přejdete a je automaticky uložen do vašeho inventáře. Zajímavý je i volitelný systém znesnadnění hry. Volit lze ze tří obtížností, navíc však lze kdykoliv aktivovat karty, které hru znesnadňují, ale na oplátku za tento hendikep nabízení něco zajímavého jako kompenzaci. Potvory jsou například těžšími nepřáteli, avšak nacházíte více zlata, či lepší předměty atd.

Victor Vran

Hru jsem hrál v 64 bitovém Xubuntu 16.04 a celkově byla hra poměrně dobře odladěná, i když mi Victor Vran ve vypjatých závěrečných fázích boss fightů, kdy jsem zároveň použil snímání obrazovky pomocí Steamu, několikrát zamrzl – což velmi pravděpodobně nebude náhoda.

Victor Vran

Navíc je ve Steam verzi hry pro Linux bug, který se projeví když hru instalujete v jiném, než anglickém jazyce. V tomto případě postavy nemluví. Řešení je však jednoduché, stačí přejmenovat soubor

~/.steam/steam/steamapps/common/Victor Vran/Local/Voices/English.hpk

na

~/.steam/steam/steamapps/common/Victor Vran/Local/Voices/Czech.hpk

Victor Vran

Hra je také poměrně náročná na výkon grafické karty, a závěrečné boss fighty na integrovaném Intelu pravděpodobně nedohrajete.

Victor Vran

Celkově jsem u hry strávil více než 70 hodin prvotřídní zábavy a s ohledem na to, že hru můžete legálně pořídit již od 27 Kč, ji všem milovníkům žánru vřele doporučuji.

Victor Vran

KLADY:

+ Hratelnost

+ Anglický dabing

+ Hudba

+ Herní doba

+ Cena

+ Obstojná odladěnost pro Linux

+ Steam výzvy a odznaky

+ Titulky a menu v ČJ

+ Moderní hra z roku 2015

 

Victor Vran

 

ZÁPORY:

- Příběh příliš neoslní

- Hra občas zamrzne

- Při instalaci v jiném jazyce než EN postavy nemluví – lze to snadno napravit

- Občas nevyvážená obtížnost

 

Victor Vran

 

HODNOCENÍ:

Celkově hodnotím krásnými 80%

Hodnocení

 

Victor Vran 

SESTAVA:

OS: Xubuntu 16.04.3 LTS 64 bit

Jádro: 4.4.0-93-generic

X.Org: 1.18.4 (11804000)

VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 375.66)

RAM: 16GB DDR4

CPU: Intel (R) Core (TM) i5-6500 (3.2 GHz)

SSD: Crucial CT256MX 100

 

 Victor Vran