Hrajeme na Linuxu - Trine - Enchanted Edition (Steam Edition)

SHRNUTÍ:

Trine je nádherná fantasy plošinovka s prvky RPG. Enchanted Edition je předělávka původního Trine do enginu Trine 2. Krom vylepšené grafiky, přidání multiplayeru a podpory Linuxu a MAC OS se sluší připomenout, že vývojáři tuto verzi nabídly všem majitelům původní hry zcela zdarma – dobrá práce! Hodnotím 80%

Trine - Enchanted Edition

Trine - Enchanted Edition

Ve hře ovládáte trojici postav, mezi kterými se můžete libovolně přepínat. Každá z postav ovládá dvě unikátní dovednosti – zlodějka střílí z luku a kromě střel umí vystřelovat hák s lanem, pomocí kterého se lehce dostává přes zapeklité překážky.

Trine - Enchanted Edition

Zlodějka

Kouzelník umí přičarovat krychle, plošiny a levitující ostrůvky a také dokáže pohybovat těžkými předměty.

Trine - Enchanted Edition

Čaroděj

A konečně rytíř ovládá meč, štít a obří palici. Pomocí těchto dovedností se pohybujete přes všemožné překážky k cíli, čímž je pradávný artefakt zvaný Třišťál, neboli Trine.

Trine - Enchanted Edition

Rytíř

Hratelnost je parádní a na střední obtížnost poměrně lehká, tedy až na poslední level, ale tak to má být. Po dohrání příběhové kampaně se vám ještě odemkne bonusový level. Je sice poměrně těžký, ale na jeho konci vás čeká pouze návrat do hlavního menu, zapomeňte na filmeček jako na konci singleplayeru.

Trine - Enchanted Edition

Grafika je opravdu nádherná, ale maximální hodnoty nastavení grafických detailů dokáží potrápit i relativně silné herní sestavy.

Trine - Enchanted Edition

Jednoduché vylepšování postav 

Technické vlastnosti Linuxového portu jsou dokonalé, vše funguje na jedničku. Jediný rozdíl od verze pro Windows je nižší průměrné FPS, což je způsobeno výkonem použitého API. OpenGL zkrátka nemůže ve výkonu konkurovat DirectX, alespoň prozatím. V Xubuntu byla průměrná hodnota FPS 57, ve Windows 74. (Rozlišení FullHD, Anti Allisaing – Extreme (FXAA + 4x SSAA) a grafické detaily na maximu – VERY HIGH. Vertikální synchronizace byla pochopitelně vypnuta).

Trine - Enchanted Edition

Inventář

Trine - Enchanted Edition

Pohádková hudba dokonale ladí s grafikou a dabing je také prvotřídní. Jediné malé mínus tak zůstává v absenci češtiny, která je obsažena například v druhém dílu trilogie. I za plnou cenu $14.99 se těch dvanáct hodin kvalitní zábavy určitě vyplatí a jelikož se jedná o oblíbený titul z roku 2009 (předělávka je z roku 2014), je často ve slevách a potom už není co řešit.

Trine - Enchanted Edition

Trine - Enchanted Edition

Trine - Enchanted Edition

 

KLADY:

+ Vizuál a grafika
+ Hratelnost
+ Audio a OST
+ Spíše lehčí rébusy s mnoha různými možnostmi řešení
+ Skvělá odladěnost v Linuxu
+ Steam vychytávky (achievementy a karty k tvorbě odznaků)
+ Přiměřená herní doba (10 - 15 hod.)
+ Cena

ZÁPORY:

- Vyšší hardwarové nároky
- Absence Češtiny

HODNOCENÍ:

Hodnocení

VELMI POVEDENÁ HRA – KRÁSNÝCH 80%

 

RELEVANTNÍ ÚDAJE O PC:

OS: Xubuntu 16.04.1 LTS 64 bit
Jádro: 4.4.0-51-generic
X.Org: 1.18.4 (11804000)
VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 367.57)
RAM: 8GB DDR4
CPU: Intel (R) Core (TM) i5-6500 (3.2 GHz)
SSD: Crucial CT256MX 100