Hrajeme na Linuxu - Rochard

ROCHARD (STEAM verze)
Hodnocení:
Nápaditá, krásně graficky provedená pseudo 3D plošinovka, s výbornou optimalizací pro Linux a obstojným příběhem. Hru poněkud sráží příliš nízká obtížnost a také fakt, že hru vyvíjel malý tým, což se projevuje především tím, že je svět Rocharda velmi prázdný.

Seznamte se prosím. Toto jste Vy!
JOHN ROCHARD - hrdina, klaďák

Jméno: John Rochard.

Povolání: Astro-těžař a šéf malého týmu, který na asteroidových polích dobývá turbinium. No, spíše se o to pokouší, ale příliš to nevychází.

Znáte ty dny, kdy se nic nedaří? Tak dnešek je jedním z nich. Každou chvíli něco přestane fungovat, nedostává se vám personálu a navíc jste dostal od šéfa ultimátum, buď do konce týdne narazíte na žílu, nebo jste všichni bez práce!

Takto pesimisticky začíná příběh plošinovky jménem ROCHARD. A jak sami jistě tušíte, bude hůř! Ale dost o příběhu, ten ať si každý prožije sám, pojďme se podívat na ostatní aspekty hry.

Herní mechanizmy:

Rochard nevybočuje z žánru plošinovek, v podstatě se vždy musíme posunout na další obrazovku. S postupem času získává hráč další předměty, které lze využít k řešení fyzikálních rébusů. Nejčastěji budete používat gravitační pušku, kterou časem naučíte i střílet. Dále tu máme různé bedny, granáty, pojistky, poklopy, žebříky … . Setkáte se s různobarevnými silovými poli - některými mohou projít pouze objekty biologické povahy, jiné jsou prostupné pouze pro pevné, neživé předměty atd. Toto všechno tvoří soubor předmětů, dovedností a schopností, které lze kombinovat a překonat, na první pohled, nezdolatelné úklady.

Nepřátelé:

Nepřátel není mnoho. Jsou to Banditi, nebeská policie a další lidé, ale také automatické střílny, roboti ale někdy i pohybující se předměty, které vás přimáčknou a rozdrtí, nebo natlačí do elektrického výboje.


Kapitola I - Astrotěžař

Level design:

Jednotlivé úrovně (kapitoly) jsou vyvedeny v pseudo 3D, jsou nápadité a líbivé. Občas něco vyloženě překvapí, čímž se autoři vyhnuly stereotypu. .


Zde je třeba zprovoznit komunikaci

Hudba:

Hudba evokuje epické vzpomínky na Hvězdné Války, škoda, že zaznívá spíše sporadicky.


Přepólovaná umělá gravitace

Technické provedení:

ROCHARD je postaven na enginu Unity 3D, a je to první hra, které pod Linuxem nemohu nic vytknout. Optimalizace, odezvy, doby načítání, nastavení, textury, předělové filmečky, … vše je rychlé a bezproblémové.


Oprava špatně nasměrované antény

Lokalizace:

Dabing je pouze v americké angličtině, texty a titulky jsou však lokalizovány do 13 jazyků, včetně češtiny.


A je nás o jednoho méně!

Hratelnost:

ROCHARD je návykovou a chytlavou hrou, kterou trochu sráží nastavení obtížnosti. Samotná hra je příliš lehká, naopak DLC, jménem Hard Times (Těžké Časy), je zase příliš obtížné a někdy až frustrující.


Kapitola II - Zeromino - Arizona

Herní doba:

Vlastní hru jsem dohrál za necelých 8 hodin, DLC mě na konci 2 kapitoly (v DLC jsou kapitoly 4) díky obtížnosti přestalo bavit, takže jsem jeho dohrání odložil na neurčito.


Kasíno

Cena:

Hru se dá v současnosti pořídit od $9.99 výše (http://www.cheapshark.com/browse?title=rochard). DLC jménem The Hard Times můžete získat od $1.99 (http://store.steampowered.com/app/107821/)

Sám jsem hru pořídil v balíčku: the Humble Weekly Sale: Rochard! za $1, za tuto cenu však v současnosti hru nekoupíte.


Copak, že dělá bílé silové pole?

Cestou k trezoru

Pokud jste na tom hodně špatně se zdravím, tak svět zčerná před očima.

Vychytávky Steam verze:

Hra obsahuje 18 Steam achievementů. Navštívené checkpointy se navíc ukládají na Steam Cloud. O své uložené pozice tak nepřijdete ani při smazání hry a instalaci na jiném počítači.
Pomocí klávesy F12 lze dělat snímky ze hry a ty potom uploadovat na Cloud, či ukládat na lokálním disku. Steam také zobrazuje statistiky o době strávené hraním a nabízí další více, či méně upotřebitelné funkce.


Zde nám cestu blokují lasery

Kapitola IV - Zpět do chrámu

Kapitola V - Staré doly

Z Maxe (šéfa) se nám poměrně brzy vyklubal hlavní padouch

Velké finále a bitka s bossem

Klady:

 • Grafika
 • Hudba
 • Hratelnost
 • Herní mechanizmy
 • Optimalizace
 • Příběh
 • Čeština
 • Cena

Zápory:

 • Malá obtížnost hry
 • Frustrující obtížnost DLC
 • Svět Rocharda je prázdný a působí opuštěně

Hodnocení:

Relevantní parametry PC a OS:

 • Xubuntu 14.04 (64 bit)
 • Jádro: 3.13.0-34-generic
 • AMD Phenom II X4 945
 • 8 GB RAM
 • GeForce GTX 560 Ti – NVIDIA Driver: 331.38
 • X.Org: 1.15.1(11501000)