Hrajeme na Linuxu - Metro: Last Light (Steam Edition)

Příběh navazuje na „špatný konec“ hry Metro 2033, tedy na okamžik, kdy jste v roli hlavního hrdiny Arťoma vypustili rakety a zničili Temné - každopádně, tehdy jste o tom byli přesvedčeni.

Vítejte v Metru: Last Light  

     I tentokrát se vydáváte do spleti chodeb moskevského metra a sledujete posledního přeživšího Temného, kterého chcete nejprve zabít, ale později se situace poněkud změní, když se přesvědčíte, že ...   ...ale to si jistě raději zjistíte a prožijete sami, protože příběh patří k těm lepším a nikoliv nepodstatným částem hry.

Atmosféra je skutečně mrazivá

     Na rozdíl od Metra 2033 se hra již tak striktně neopírá o romány Dmitryje Glukhovského, spíše těží z reálií a postav jeho knižní tvorby. 

Interiéry jsou dost strašidelné

    Herní engine 4A od předchozího dílu hodně vyspěl, což se projevilo nejenom podporou Linuxu, ale také znatelným zlepšením vizuálního prožitku. I díky tomu se častěji podíváme na povrch, který je, stejně jako podzemní prostory metra, nádherně zlověstný, postapokalypticky nevlídný a nebezpečný.

Poprvé na povrchu

     Naštěstí vývojáři i zde použili opěvované herní mechanizmy z předešlé hry, tak především: Na povrchu a i v některých zamořených podzemních částech se musíte starat o ochrannou masku, což obnáší pravidelnou výměnu filtrů, otírání potících se očnic, případně výměnu celé masky, pokud se vám ji podaří poškodit. Taktéž je potřeba dobíjet baterie svítilny a udržovat tlak v pneumatických zbraních. Dále je potřeba sbírat zbraně, munici, injekce,  úryvky z deníků a další předměty. V neposlední řadě nesmíte zapomínat dobíjet zbraně a tak dále.

Masku je potřeba otírat - opocuje se a namrzá

   Nově lze použít i tichý postup bez zbytečného zabíjení nepřátel, některé Steam Achievementy jsou na tuto herní mechaniku přímo zaměřeny, ale osobně tento způsob hry příliš nepreferuji.

   V Metru narazíte na různé soupeřící frakce - toto jsou RUDÍ

      U hry jsem strávil přibližně 14 hodin a úplně mě pohltila svou temnou atmosférou, brilantní grafikou a silným příběhem. Potěšila podpora Češtiny (Menu, titulky) a musím se přiznat, že Angličtina se silným Slovanským přízvukem moskevskému podzemí vyloženě sluší.

Zaplavené podzemí     

     Od Metra 2033 se též podstatně zlepšily souboje s mutanty. Bitky s lidskými nepřáteli byli již v předešlé hře v pořádku a vyvážené, ale souboje s mutanty představovaly frustrující simultánní útoky mnoha monster najednou. Mutanti na vás vyrážely z temnoty a po útocích se do temnoty opět stahovaly, aby nabraly síly k novému útoku. Tento systém byl chaotický a nedal se pořádně ovlivnit, což je v Metru: Last Light již naštěstí opraveno.  

Rudé náměstí 

     Samotná hra je mírně repetitivní v tom smyslu, že dynamické a dějem nabité úseky jsou střídány pobytem v obydlených stanicích metra, kde si můžete vydechnout, nakoupit či prodat zbraně a náboje, či utratit předválečnou munici (místní měna) za zboží a služby.

Chrám Vasila Blaženého     

     Metro: Last Ligt je první FPS, o kterém mohu s čistým svědomím prohlásit, že je skvěle optimalizované pro Linux. Samotná hra nedává příliš možností k nastavení grafiky, ale v mém případě po autodetekci bylo nastaveno správné rozlišení 1920 x 1080. V možnostech nastavení grafiky jsem pouze posunul ukazatel kvality úplně doprava a tím možnosti skončily. Po grafické stránce je hra nádherná, snímkování se po celou dobu hraní pohybovalo v rozmezí 58 - 60 FPS, pouze při přehrávání videosekvencí klesl frame rate na 30 snímků za sekundu. 

Epická bitva na závěr

      Abych pouze nechválil, tak mi během oněch zmiňovaných 14 hodin hra jednou spadla a v epizodě, ve které jsou mechanické figuríny pro výcvik branců se vyskytuje bug, který způsobuje, že když se vaše postava přiblížila k těmto figurínám a chtěla je zabít nožem, či omráčit, tak jste se k figuríně přilepili a pomohla pouze metoda ukončit hru a znovu jí spustit.

Good Bye - Last Light!

Klady:

 • Ponurá atmosféra postapokalyptického světa
 • Nádherná grafika
 • Příběh
 • Herní doba
 • Hudba a zvukové efekty + dabing
 • Vynikající optimalizace pro Linux
 • Podpora Češtiny
 • Steam Achievementy
 • 20.6.2015 - po omezenou dobu je velká sleva celé série Metro na Steamu

Zápory:

 • Originální verze již není na Steamu v prodeji (lze zakoupit pouze vylepšenou verzi - REDUX)
 • Ojediněle se vyskytující bugy
 • Poněkud zdlouhavý začátek každé hry - varování, patenty a ochranné známky se nedají přeskočit

Hodnocení: 

 

Relevantní parametry PC a OS: 

 • Xubuntu 14.04.02 (64 bit)Jádro: 3.13.0-34-generic
 • AMD Phenom II X4 945
 • 8 GB RAM
 • GeForce GTX 560 Ti – NVIDIA Driver: 346.47
 • SSD: Crucial MX100 256GB
 • X.Org: 1.15.1(11501000)

 

 

Tagy: