Hrajeme na Linuxu - Intrusion 2 (Steam edition)

Intrusion 2 (STEAM verze) Hodnocení: Nesmírně chytlavá, zábavná a krásně ručně namalovaná plošinovka, ve které bojujete proti robotům všemožných velikostí a konstrukcí. Po technické stránce autorovi odpustíme drobné chybky v odladěnosti a také fakt, že Linuxová verze je, oproti verzi pro Windows, ochuzena o Achievementy a jiné Steam vychytávky.

Intrusion 2

 
Úvodní obrazovka

 

Ač se jedná o dílo jednoho muže, (tedy přesněji o dílo dvou mužů, protože Aleksey Abramenko kompletně hru „vyrobil“ a George Dziov ji opatřil hudbou) tak se nemusíte obávat krátké herní doby. Já jsem kupříkladu u hry strávil více než 50 hodin. Skoro se nechce věřit, že to celé má velikost necelých 85 MB a z toho si ještě nějaký ten MB ukousne hudba. Jde o nádherně ručně malovanou, svižně plynoucí, plošinovku, ve které bojujete proti různě silným vojákům, ale hlavně proti robotům všemožných velikostí a podob, což vše podbarvuje melodická hudba, na hranici mezi rockem a metalem. Herní zážitek připomíná autentickou atmosféru poloviny devadesátých let a plošinovky, které tehdy někteří z nás pařili na počítačích značky Amiga. Prostředí se každý level mění a na konci každého vás čeká nějaký ten zapeklitý Boss.

 
 
První setkání s tříchapadlovým, létajícím robotem

 

Obtížnost: Na výběr jsou tři obtížnosti. Já jsem zvolil tu prostřední (Normal), ale i při této volbě je hra poměrně náročná, zejména co se týče bossů. Se zvyšujícími se levely sice získáváte stále účinnější arzenál zbraní, nicméně bossové jsou i přes tuto skutečnost stále tvrdšími a houževnatějšími oponenty. Zcela extrémní případ je zakončení celé hry a finální Bossfight, který u mě trval nepřetržitě několik hodin a zvládl jsem ho až na osmdesátý osmý pokus (odhadem), měl jsem zaděláno na infarkt ze vzteku a chybělo málo, a několikrát jsem seriózně zvažoval ztrestání klávesnice, či alespoň alespoň myši, k čemuž naštěstí nakonec nedošlo.

 
 
Samozřejmě dojde i na dopravní prostředky

 

(Ne)Odladěnost: Hra je napsána ve Flashi, takže by člověk čekal něco zcela nenáročného, což se však ke konci ukázalo jako nepravdivý předpoklad. V závěrečných partiích měla hra tendenci lagovat, to se však týkalo výhradně bossfightů. Nepomáhalo vypínání či zapínání harwarové akcelerace, přepínání mezi režimem v okně a v celé obrazovce ani restart hry a systému, přitom má sestava bez problémů zvládá vysoké nastavení grafiky ve hře Metro – Last Light - prostě záhada.

 
Létající robot ovládaný dvěma operátory

 

Linuxová verze – Steam: Ačkoliv se hra chlubí podporou Linuxu, ne všechno je ideální. Pokud odhlédneme od lagování v závěrečných partiích hry (to se totiž projevovalo i pod Windows 7), tak nebyla implementována podpora komunitních služeb Steamu, nefunguje snímání obrazovek (standartně klávesa F12), nelze plnit Achievementy a v betaverzi Steam klienta nefunguje, na rozdíl od ostatních her, zobrazování FPS. V zásadě tedy funguje hra samotná a počítání času, který jste nad jejím hraním strávili. Hra také nepodporuje synchronizaci přes cloud Steamu, což zamrzí, pokud jste partii začali v práci, či ve škole a hodláte v ní pokračovat i po návratu domů. 

 
Zkáza robota a katapultáž posádky
 

Systém ukládání pozic:  Zcela jsem nepochopil systém ukládání pozic. Vše je v režiji automatických chechpointů, nicméně to funguje pouze za předpokladu, že neopustíte hru. Po novém spuštění, se totiž ocitáte na začátku posledního dosaženého levelu. Levely jsou navíc poměrně rozsáhlé, takže pokud dosáhnete předposledního checkpointu před dosažením nového levelu (pochopitelně nijak nezjistíte, kolik checkpointů zbývá do nového levelu), tak se po restartu hry octnete opět na začátku daného levelu, což mě iritovalo.

 
Zimní sporty
 

 Jazykové nastavení: Ve hře se nemluví, takže jde pouze o menu a jeho položky. Na výběr je angličtina nebo ruština.

 
Ovládání tohoto robota je ve vaší režii
 

 Cena:   Osobně jsem hru pořídil někdy na jaře roku 2013 v balíčku Humble Indie Bundle 8 a celé to bylo za hubičku, dnes lze samostatnou hru získat za 7,99€ - tedy zhruba 220 Kč, což stále považuji za adekvátní cenu.  

 
V průběhu hry se bossové stávají těžším a těžším oříškem
 
Celkové hodnocení: Přes všechny výše zmiňované neduhy se jedná o nesmírně chytlavou a zábavnou hru, kterou mohu všem milovníkům hopsaček vřele doporučit.
 
 

Závěrečný boss - „VELKEJ, HNUSNEJ A SKORO NESMRTELNEJ“, ale už to má za pár  

 

Klady:

 • Hratelnost
 • Retro atmosféra jako z vrcholné éry počítačů značky Amiga
 • Grafika
 • Humor
 • Herní doba
 • Cena

Zápory:

 • Neuspokojivá optimalizace v závěrečných soubojích
 • Verzi pro Linux schází vychytávky Steamu (Achievementy, snímání obrazovky, zobrazování FPS, ... )
 • Velká obtížnost i na prostřední úrovni (Normal)
 • Brutálně těžký závěrečný bossfight

Hodnocení:

 

 

 

DEMO LZE VYZKOUŠET ONLINE V PROHLÍŽEČI!

Relevantní parametry PC a OS:

 • Xubuntu 14.04.1 (64 bit)
 • Jádro: 3.13.0-34-generic
 • AMD Phenom II X4 945
 • 8 GB RAM
 • GeForce GTX 560 Ti – NVIDIA Driver: 331.113
 • SSD: Crucial MX100 256GB
 • X.Org: 1.15.1(11501000)

Tagy: