Hrajeme na Linuxu - GROW HOME (Steam Edition)

SHRNUTÍ:   Zábavná a velice roztomilá 3D „plošinovka“ s relativně krátkou herní dobou (4-10 hodin), která běžně stojí 8€, ale často se dá pořídit ve slevách za méně než 50% původní ceny. Hra bezproblémově běží v Linuxu a pro odreagování od nového Dooma, či jiné „drsné“ hry jednoznačně doporučuji!

PŘÍBĚH:  Na orbitě bezejmenné planety zastavila vesmírná loď a objevila Hvězdnou rostlinu, jejíž semena je třeba získat.  

Grow Home

Hvězdná loď

Ze dveří vyskakuje robůtek BUD (Botanical Utility Droid) a řítí se k zemi. Jeho úkolem je „vypěstovat“ Hvězdnou rostlinu až na nízkou orbitální dráhu, donutit ji vykvést a sebrat její semena.

Grow Home

BUD (Botanical Utility Droid)

HLAVNÍ MISE:  Pohyb robota BUDa se ovládá pomocí kláves WSAD, ruce pomocí L a P tlačítka myši a ještě jsou zapotřebí klávesy F (použít) R (respawn) C (zoom kamery) a Mezerník (skok / jetpack). Na pohyb robota si budete muset chvíli zvykat, je totiž příjemně neohrabaný a působí, jako by se robůtek na práci posilnil několika poctivými panáky něčeho ostřejšího.

Grow Home

Povrch planety

Grow Home

BUD před vchodem do jeskyně

Hlavní náplní BUDa je šplhání po Hvězdné rostlině a nucení ji k růstu, což se děje pomocí oddénků.  Na ty je třeba nasednout a navigovat je do středu levitujících ostrůvků, které jsou zdrojem živin. Po získání požadovaného množství živin rostlina vždy o kus povyroste a po dosažení orbitální dráhy navíc rostlina i vykvete, pak už jenom stačí sebrat semeno a je vymalováno.

Grow Home

Grow Home

Oddálení kamery se hodí pro průzkum terénu

VEDLEJŠÍ ÚKOLY: 

Sbíráním krystalů robot získává možnost zoomu kamery a jetpack s delší a delší dobou provozu. Najít všech 100 kusů je poměrně náročné, hlavně zjistit umístění těch posledních je o nervy. 

Grow Home

Před prvním použitím teleportu je potřeba rozložit jeho postranní panely

Grow Home

Plachtění za pomoci květiny

Grow Home

Hladké dosednutí

Doplňování databáze flory a fauny – exponáty je třeba najít a umístit do teleportů k naskenování. Jedno i druhé může být docela výzva i zábava.

Grow Home

Už je vidět loď

Grow Home

Mise splněna

Nutnost pořídit dalších 8 semen Hvězdné rostliny – tato vedlejší mise je relativně otravná, neboť jsou semena rozházená po celé planetě a pokud nechcete podvádět a postupovat podle návodu na Internetu, tak zabere velmi mnoho času, než všechny ty malé kulaté potvory najdete. Přijít na způsob, jak je umístit do teleportů je naopak velmi zábavné.

Grow Home  

Všechny důležité informace se zobrazují po stisknutí ESC

Grow Home

Databáze flory a fauny

KLADY:

 • Zábavná hratelnost
 • Roztomilý herní svět (stále je se na co dívat)
 • Střídání dne a noci + hra světel
 • Přiměřeně neohrabaný robůtek BUD
 • Audio 
 • Optimální doba hlavního herního příběhu (4 hodiny)
 • Optimální obtížnost (pouze jediná – nelze ji měnit)
 • Bezproblémový chod pod Linuxem
 • Nízká hardwarová náročnost
 • Rozumná velikost (necelý 1 GB)
 • Nízká cena
 • Steam vychytávky včetně karet k tvorbě odznaků

 

ZÁPORY:

 • Kamera – občas je vidět skrz textury, nebo neuvidíte nic
 • Po splnění hlavní mise je hra repetitivní a začíná nudit
 • Absence češtiny a multiplayeru 

 

HODNOCENÍ:

Oku lahodící oddechovka. Hlavní mise a získávání přiměřeného množství krystalů a záznamů do databáze flory a fauny je parádním zážitkem s herní dobou okolo 4 hodin. 

Hru, dle mého názoru, sráží mise se získáváním dalších 8 semen, která působí jako klasické DLC, tedy jako nastavovaná kaše. Také snaha o získání všech krystalů a všech záznamů do herbáře / bestiáře  hru neúměrně prodlužuje a stává se tak nutným a nudným zlem.

 

Grow Home

ZA MĚ PĚKNÝCH 65%.    

RELEVANTNÍ ÚDAJE O PC:

OS: Xubuntu 16.04 LTS 64 bit

Jádro: 4.4.0-28 generic

X.Org: 1.18.3 (11803000)

VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 361.42)

RAM: 8GB

CPU: Intel(R) Core(TM) i5-6500 (3.20GHz)

SSD: Crucial CT256MX 100

Tagy: