Hrajeme na Linuxu: Firewatch - (Steam edition)

FIREWATCH:

Píše se rok 1989 a Henry – hlavní protagonista hry přijíždí do národního parku, aby zapomněl na rodinnou tragédii a na několik týdnů změnil prostředí i profesi. Jeho novou adresou se stává hlídková věž uprostřed divočiny a hlavní pracovní náplní je sledování výskytu požárů a plnění pokynů poněkud excentrické šéfové, jménem Delilah.

 

Firewatch 

Okolní příroda je překrásná a tak zpočátku často zastavujete a kocháte se o okolím (mimochodem výtvarným pojetím mi hra trochu připomíná titul The Long Dark).

 

Firewatch

 

Zdálo by se, že v divočině nebude, kromě nádherných výhledů, nic kloudného na práci, ale opak je pravdou. Pacifikace opilé mládeže, či likvidace následků řádění vandalů jsou pouze začátkem. Postupně se začínají objevovat záhady – ať už ty dávno minulé, v podobě zmizelých osob, až po ty současné, neméně znepokojivé.

 

Firewatch

 

Velmi precizně je rovněž budován vztah mezi Henrym a jeho nadřízenou. Oba hlavní hrdinové obývají hlídkové věže přes údolí, vzdálené od sebe několik kilometrů a přesto, že se nikdy neviděli, a jsou v kontaktu pouze přes krátkovlnné vysílačky, se jejich vztah mění z profesionálního na přátelský s příslibem něčeho dalšího. To vše díky skvěle napsaným dialogům a excelentní práci dabingu Crissy Jones, která propůjčila hlas Delilah a Ricka Sommera, který namluvil Henryho.

 

Firewatch

 

Někteří hráči vytýkají titulu závěr, osobně se však domnívám, že zakončení je velmi povedené a navíc uvěřitelné.

 

Firewatch

 

Také Vás zajímá, jak asi vypadá osoba, která Vás skrz vysílačku celou hrou provázela a kterou jste si zamilovali pro její hlasový projev, občasný obhroublý slovník a břitký humor? Budete zklamáni, nebo příjemně překvapeni? Na to Vám tato recenze neodpoví a budete si muset Firewatch zahrát sami.

 

Firewatch

 

Hra má i několik drobných vad na kráse:

Znovuhratelnost u příběhových adventur není nikdy zrovna ideální. Zde lze po dohrání kampaně využít módu Thorofare Free Roam, kdy můžete dle libosti bloumat po národním parku, kochat se krásou a třeba nacházet audiokazety s hudbou, použitou ve hře. Také si můžete střihnou celou hru ještě jednou, tentokrát s komentářem vývojářů – Firewatch Audio Tour, ale přiznejme si to otevřeně, už to není ono.

 

Firewatch

 

Technická stránka také není úplně ideální. Hra běží na Unity Enginu, který má, dle mých zkušeností, často problémy s odladěním. Hra má sice krásný vizuál, ale hardware dostává pořádně do těla. Přestože vlastním sestavu s podstatně lepšími komponenty, než je uváděná minimální konfigurace PC pro hraní v Linuxu (OS: 64-bit, CPU: Intel Core i3 2.00 GHz nebo AMD ekvivalent, 6 GB RAM, VGA NVIDIA GeForce 450 nebo lepší s1GB paměti, pevný disk 4 GB), tak se průměrně dostáváme k hodnotě pouhých 68 FPS s občasnými znatelnými propady - hlavně při načítání. (Rozlišení 2560x1440 a nastavení grafiky na max).

 

Firewatch

 

Majitelé „zelených“ VGA a monitorů podporujících G-Sync budou muset v Linuxu G-Sync vypnout (s nutným restartem OS), jinak se hra začne načítat rychlostí 1FPS a spuštění se nikdy nedočkají.

 

Firewatch

 

Nepodařilo se mi zjistit, zda stejným neduhem trpí i FreeSync od AMD.

 

Firewatch

 

Hra také trpí tearingem (trháním obrazu) – naštěstí ve snesitelné míře.

 

KLADY:

+ vztah mezi hlavními protagonisty

+ vizuální zpracování

+ příběh a způsob vyprávění

+ audio včetně soundtracku a dabingu

+ Steam trofeje a karty pro tvorbu odznaků

+ Cena (v letním výprodeji na Steamu za 4,99€)

+ Malá velikost (1,6 GB download a 4,2GB na disku)

 

Firewatch

 

 

ZÁPORY:

- technické problémy a špatné odladění hry

- herní doba okolo 5 hodin

- nulová znovuhratelnost

- hra neobsahuje Češtinu

 

Firewatch

 

HODNOCENÍ:

Parádní náplň na jedno odpoledne. Pokud nemáte averzi vůči simulátorům chůze, mohu s klidným svědomím doporučit. 75%.

Hodnocení

 

SYSTÉM:

OS: Xubuntu 18.04 LTS 64 bit

Jádro: 4.15.0-29-generic

X.Org: 1.19.6 (11906000)

VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 390.48)

RAM: 16GB DDR4

CPU: Intel (R) Core (TM) i5-6500 (3.2 GHz)

SSD: Crucial CT256MX 100