Hrajeme na Linuxu - Borderland 2 (Steam edition)

Borderlands 2  

Je velice zábavná a vtipná FPS s prvky RPG a s nezvykle dlouhou herní dobou, která při plnění všech nepovinných misí může atakovat více než 100. hodin kvalitní zábavy. 
Hra se však také vyznačuje velmi nevyváženou obtížností, kdy některé mise jsou díky frustrující nesnadnosti takřka nehratelné a naopak závěrečný Boss Fight je dobojován dříve, než se stačíte pořádně rozkoukat. Největší slabinou však zůstává NEHRATELNÝ LINUXOVÝ PORT.

 Hrdinové 

Čtveřice postav, za které můžete hrát

 

    V roli jednoho ze čtyř možných hrdinů pronásledujete celou hru hlavního záporáka s poetickým jménem „Pohledný Jack“. Handsome Jack je bohužel stále krok před Vámi, a tak si po dobu několika desítek hodin užijete jeho jedovaté, ale vtipné, sarkazmy. 
     Borderlands 2 je FPS s prvky RPG, tedy nejenom, že střílíte a zabíjíte všemožné potvory, ale také vylepšujete vlastnosti svého hrdiny.

Komixová grafika      

Komixová grafika

 

      Po grafické stránce je hra stylizována do komiksové podoby, čímž se Borderlands 2 odlišuje od většiny her tohoto žánru, ale také se tím, ne příliš úspěšně, snaží zakrýt fakt, že grafika nevyniká ani množstvím detailů, natož kvalitou modelů či, otevřeným světem.
     Herní doba je na žánr FPS opravdu úctyhodně dlouhá. Osobně jsem u hry strávil 65 hodin, a to jsem hrál téměř výhradně příběhové mise. Pokud bych měl ambice zdolat i všechny volitelné mise, nebylo by obtížné pokořit 100 herních hodin, což je úctyhodné číslo. 

Dynamické střídání denní doby a počasí     

Dynamické střídání denní doby a počasí

 

     Jako největší slabinu bych uvedl značnou nevyváženost obtížnosti jednotlivých misí. Některé mise byly svou obtížností na hranici hratelnosti a strávil jsem jejich opakováním desítky hodin (například cesta k létajícímu bunkru mi zabrala násobně více času, než samotná bitva s létajícím bunkrem).

Zkáza bunkru

Zkáza létajícího bunkru

 

     Samotný epický závěr hry se pak kupodivu nekonal. Jistě, byla zde závěrečná bitka s Jackovým „Bojovníkem“, jenomže jsem ji zdolal na první pokus a celé to trvalo necelých 11 minut. 

Handsome Jack

Hlavní záporák - "Pohledný Jack"

 

Jackův nochsled - Bojovník

Jackův nochsled - Bojovník

 

Závěrečný Boss Fight

Záverečný Boss Fight nepředstavoval příliš velkou výzvu 

    

Steam vychytávky. Jedinou výhradu mám k službě Steam Cloud, kde se synchronizuje vše, až na uložené pozice, které jsou ukládány pouze lokálně. Na jiném PC, či OS tak nemůžete, bez vynaložení značného úsilí a umu, pokračovat v rozehrané partii. Achievementy, počítání času stráveného při hraní a ostatní Steam vymoženosti se na Cloudu synchronizují, což je však pouze malá záplata na lokální ukládání pozic.

Linuxový port hry.

   Bohužel, hra pod Linuxem je díky mizerné optimalizaci nehratelná, což je i díky jednoduše vypadající grafice velká škoda. Hrál jsem ve Full HD rozlišení. Ani by mi nevadilo, že ve Windows7 byla průměrná FPS 140 snímků za vteřinu a v Xubuntu 14.04 pouhých 68. Daleko horší bylo neskutečné lagování pod Linuxem. Stačilo přitom, aby se na scéně objevily pouhé dvě potvory a snímkovací frekvence se propadala na 24 i méně FPS. Ve Windows 7 se přitom ani při epických bitvách s mnoha simultánně útočícími potvorami FPS nepropadalo pod 100 snímků za vteřinu. 

Klady:

 • Humor (Handsome Jakc, například sděluje dělníkům na stavbě: „Dělníci pozor, připravte se na oběd! Pět, čtyři, tři, dva, jedna, nula a hůrá zpátky do práce.“)
 • Příběh
 • Herní doba
 • Neokoukaná grafika
 • Hudba (občas zazní variace melodií z prvního i druhého Diabla)
 • Cena – v současné době (22.03.2015) je na Steamu s 75% slevou za 4,99€

Zápory:

 • Nevyvážená obtížnost jednotlivých misí
 • Nehratelný Linuxový port
 • Uložené pozice se nesynchronizují na Steam Cloudu
 • Hra nepodporuje Češtinu

Hodnocení: 

Hodnocení Borderlands 2

Hodnocení Linuxového portu hry: 

NEHRATELNÉ!!!

NEHRATELNÉ!!! 

 

 

 

Relevantní parametry PC a OS: 

 • Xubuntu 14.04.1 (64 bit)Jádro: 3.13.0-34-generic
 • AMD Phenom II X4 945
 • 8 GB RAM
 • GeForce GTX 560 Ti – NVIDIA Driver: 331.113
 • SSD: Crucial MX100 256GB
 • X.Org: 1.15.1(11501000)

Tagy: