Hrajeme na Linuxu - BITTRIP PRESENTS... RUNNER2: FUTURE LEGEND OF RHYTHM ALIEN

BITTRIP PRESENTS... RUNNER2: FUTURE LEGEND OF RHYTHM ALIEN (STEAM verze)
Hodnocení:
Nádherně malovaná návyková plošinovka, kterou sráží zabugovaný Linuxový port a několik nelogičností.

Popis:
Hra s poněkud megalomanským názvem: BIT.TRIP Presents... Runner2: Future Legend of Rhythm je druhým dílem oblíbené rytmické „hopsačky“. Hlavní hrdina – komandér Video je hyperaktivním jedincem, který vyrazí vpřed, a je na Vás, aby jste ho ochránili před všemi nástrahami, které na něho po cestě čekají.


Uložené pozice

Herní mechanizmy:
Zpočátku si vystačíte s výskokem a skrčením, později si osvojíte skluz, kop, krytí štítem, odraz od trampolíny, kop ze skluzu, průskok mezi blízkými předměty, taneček a další, na které si momentálně nevzpomínám. Téměř od počátku je nutno jednotlivé prvky svižně kombinovat. Rytmus, který má hra v podtitulu, se stane Vaší oporou, neboť kombinace překážek jdou tak rychle za sebou, že rytmus bude Vaším největším pomocníkem a nápovědou.


Svět č. 1 - The Welkin Wonderland

Level design:
Hra je rozdělena do pěti různých světů, a první tři jsou po grafické stránce opravdu nádherné. Každý svět se skládá z mnoha tratí, které je potřeba zdolat. Principiálně je hra velmi jednoduchá, je třeba se vyhýbat všem nástrahám, dorazit bez úrazu do cíle a pokud možno posbírat všechny předměty.
Nenechte se však zmýlit, to co vypadá jednoduše, ve skutečnosti vůbec jednoduché není. Jednotlivé tratě jsou sice relativně krátké, ale jediný checkpoint se nachází vždy zhruba v polovině a jakákoli nepozornost se rovná jisté „smrti“ a návratu na počátek trati.


Svět č. 2 - The Emerald Brine - Boss fight

Po cestě lze sbírat bonusové předměty, jako například cartridge, které odemykají retro levely. Občas se dostanete na rozcestí, zelená šipka značí jednodušší cestu, červená cesta je obtížnější, zato však ukrývá bonusový obsah. Po čase se Vám odemknou dříve neaktivní klíče k truhlám s dalším obsahem.


Svět č. 3 - The Supernature

Herní doba:
Hra se dá údajně dohrát za 5-6 hodin, já jsem k tomu však potřeboval hodin 30. A tím se dostáváme k negativům.

Negativa:
Linuxový port se, slušně řečeno, nepovedl. Je totiž hardwarově velmi náročný a nestabilní. Hra se minimálně jednou za deset minut na maličkou chvíli zastaví (spíše „zaškobrtne“), což však díky frenetickému tempu téměř vždy vede k nárazu do překážky a začátku od startu nebo checkpointu.
Horší však je, že mi hra pravidelně 1 – 2x za hodinu zamrzla, a to takovým způsobem, že pomohla až následující rutina:
Ctrl + Alt +F1
Zadat přihlašovací jméno
Zadat heslo
pkill runner2
logout
Alt + F7
Spustit hru z Knihovny Steamu


Svět č. 4 (poslední dva levely mě po grafické stránce příliš nezaujaly)

Hra také obsahuje několik nelogických, či nedomyšlených částí:

 • Poté, co hru uložíte (např. ve třetím světě) a později znovu spustíte, tak se vám vždy otevře na uložených pozicích z prvního světa (The Welkin Wonderland) a ostatní pozice se zdají být neaktivní, to je však pouze zdání. Ostatní dříve uložené světy lze pomocí šipek zvolit a vybrat.
 • Nepochopil jsem mechanizmus, který ve hře aktivuje klíče, k truhličkám
 • Kamera se občas chová zlomyslně a „poťouchle“. Frekvence různých překážek je často velmi vysoká a kamera je po většinu času statická, avšak v těch nejméně vhodných okamžicích se pohne a přejede více k jedné či druhé straně, nebo maličko změní úhel. Asi si říkáte, proč takovéto drobnosti zmiňuji, ale pokud se to stane při odrazu, či při provádění sérií podobných úkonů, je takovýto pohyb či změna úhlu smrtící záležitostí!

Svět č. 5 - The BIT.TRIP - Finální BOSS celé hry

Klady:

 • Hratelnost
 • Grafika
 • Hudba
 • Herní doba
 • Cena

Zápory:

 • Nestabilní Linuxový port
 • Drobné nedomyšlenosti a nedodělky

Hodnocení:

Relevantní parametry PC a OS:

 • Xubuntu 12.04 (64 bit)
 • Jádro: 3.2.0-60-generic
 • AMD Phenom II X4 945
 • 8 GB RAM
 • GeForce GTX 560 Ti – NVIDIA Driver: 331.20
 • X.Org: 1.11.3(1113000)