Hrajeme na Linuxu: BIOSHOCK Infinite - (Steam edition)

BIOSHOCK Infinite.

Vlastní hra mě příliš neoslovila. Bioshock Infinite pouze kopíruje své slavnější předchůdce a snaží se vytěžit maximum financí ze zavedené značky.

Opět budeme svědky utopického projektu, který se zvrhne. Opět budeme čelit mutantům (splicerům), opět budeme, kromě běžných zbraní, používat i speciální substance, které naše tělo obohatí o netušené schopnosti (zde se těmto látkám říká plasmidy). Opět budeme používat prodejní automaty na nákup zbraní, lékárniček a dalšího vybavení...

 

BIOSHOCK Infinite

 

Tentokrát to však jako celek nefunguje příliš dobře. Nejvíce mi chyběly brilantní podmořské interiéry ve stylu Art Deco a strašidelná atmosféra opuštěného podvodního komplexu, do kterého se valí mnoha prasklinami voda, tíseň, opuštěnost a zoufalství.

 

BIOSHOCK Infinite

Veselé barvy bohužel ubíjejí atmosféru

 

Děj příběhu je příliš překombinovaný a každým průchodem do jiné dimenze se zmatek ještě zvětšuje, neboť se při každém průchodu mezi dimenzemi mění osobnosti hlavních hrdinů – z detektiva Dewitta se stává prorok Comstok, z jeho průvodkyně Elizabeth se nejdřív stává bývalá „malá sestřička“, poté se vtělí do ztracené dcerky detektiva Dewitta, ještě později do nevlastní dcery proroka Comstocka (který je však pouhou iterací Dewitta).

 

BIOSHOCK Infinite

Nápad s létajícím městem byl zajímavý, ale při hře ho nevnímáte - velká škoda

 

Také nemohu tvrdit, že bych byl nadšen z postavy průvodkyně - Elizabeth. Jsem zastáncem osamoceného hrdiny tvrďáka, který se spoléhá jenom na sebe a na své instinkty. Elizabeth Vám sice občas hodí munici, či nějaký drobný peníz, ale většinu času se Vás snaží někam táhnout a udávat směr. Tohle opravdu nemusím, jako drobná satisfakce pak působí pohled na slečnu, která ve chvíli kdy zjistí, že neuháníte v jejich stopách, běží zpět. Co je to však platné, když po chvíli opět někam vyrazí a počítá, že ji budete následovat. Ještě štěstí, že při přestřelkách vždy někam zaleze a alespoň se nemusíte obávat, že tu neúnavnou, otravnou babiznu někdo sejme.

Samotný závěr nabízí více otázek, než odpovědí a po dohrání jsem měl divný pocit z toho, že jsem si nebyl jist, jak to vlastně skončilo.

 

BIOSHOCK Infinite: Burial at Sea – Episode 1

 BIOSHOCK Infinite

V prvním příběhovém DLCčku se v roli detektiva Dewitta vrátíme do podmořského města Rapture, kde se začnou rozplétat souvislosti mezi postavami a místy celé série BIOSHOCK. Toto DLC je sice poměrně krátké (2-3 hodiny), ale svými kvalitami jasně převyšuje celou hru.

 

BIOSHOCK Infinite

Temná atmosféra je zpět 

 

BIOSHOCK Infinite

 

BIOSHOCK Infinite

 

BIOSHOCK Infinite

  BIOSHOCK Infinite

BIOSHOCK Infinite: Burial at Sea – Episode 2

 

BIOSHOCK Infinite

 

 

V tomto přídavku hrajeme za Elizabeth. Druhá episoda je rozhodně tím nejlepším z BIOSHOCK Infinite. Herní doba je 5-7 hodin a na konci hry začneme chápat motivace jednotlivých aktérů.

 

V tomto přídavku hrajeme za Elizabeth.

 

V tomto přídavku hrajeme za Elizabeth.

 

Dozvíme se souvislosti mezi hrami Biosock, Bioshock 2 a Bisohock Infinite a je to zároveň důstojné rozloučení s univerzem jménem BIOSHOCK.

 

BIOSHOCK Infinite

 

BIOSHOCK Infinite 

BIOSHOCK Infinite

 

BIOSHOCK Infinite

 

BIOSHOCK Infinite

 

BIOSHOCK Infinite

 

 

BIOSHOCK Infinite: Clash in the Clouds

Poslední DLC je tu, dle mého soudu, pouze do počtu. Jedná se o arénovou rubačku bez příběhu či jiné přidané hodnoty. Opravdu se to hodně podobá multiplayerové aréně, s tou drobnou vadou na kráse, že hrajete výhradně proti bootům. DLC obsahuje celou řadu nepřeberných výzev (bude jich určitě přes padesát), jako třeba zabít všechny oponenty, ale netrefit nikoho do srdce a podobné, duchaplné, úkoly.

 

Technické a herní nedostatky či nedodělky

Bioshoc Infinite jako celek bohužel trpí nevyváženou obtížností. Představte si, že hrajete 20 minut bez nejmenšího škrábance, likvidujete splicery z lanové dráhy, odklízíte je z tohoto světa ze zálohy pomocí háku, plazmidů a nebo palných zbraní a potom náhle BUM, BUM – dva nečekané zásahy a je po vás. Přitom "dotyčná" potvora od vás schytá 6 přímých zásahů brokárnou, které jsou v naprosté většině případů fatální, ale ještě má sílu k vám přiskočit a na dva údery vás zabít pomocí háku. (Hráno na střední obtížnost)

 

Optimalizace pro Linux

Hra běží na Unreal Enginu 3,5, a proto mohla být upravena pro nativní běh pod Linuxem. Optimalizace bohužel není ideální. V porovnání s Windows nabízí hra pod Linuxem pouze 60% počty FPS, což je dáno výkonem používaného API. OpenGL zkrátka na DirectX stále nemá a podpora Vulkanu není implementována a vzhledem k verzi UE její budoucí zprovoznění není příliš pravděpodobné. Nižší počet snímků za vteřinu však není problémem. Osobně jsem nepozoroval rozdíl v chování hry pod Linuxem s průměrnými 80 FPS za sekundu a nebo po Windows 10 s průměrnými 140 FPS. Horší je to s náhlými poklesy snímkování, ke kterým docházelo u obou operačních systémů. A to zejména na kabelové dráze mezi jednotlivými levitujícími ostrovy. Má herní sestava dalece převyšuje doporučované parametry, vše běží na rychlém SSD disku, a přesto při nasedání a seskakování z dráhy téměř pravidelně dochází ke „škubání“ grafiky. Hra v obou operačních systémech navíc trpí znatelným diagonálním trháním obrazu (tearingem). Pod Linuxem se také často hra projevuje opožděným doskakováním textur, a to zejména textur blízkého okolí. To sice není tak katastrofální, jako u prvních verzí hry RAGE na PC, ale mnoho k tomu nechybí.

 

KLADY:

+ Vizuál a grafika

+ Dvě výborná příběhová DLC se skvělou atmosférou

+ Hratelná odladěnost v Linuxu

+ Steam vychytávky (achievementy)

+ Cena ve slevě

 

ZÁPORY:

- Vyšší hardwarové nároky

- Omezená podpora grafických karet v Linuxu

- Kvalita vlastní hry 

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

BIOSHOCK Infinite – 55%

Hodnocení 

BIOSHOCK Infinite: Burial at Sea – Episode 1 – 65%

Hodnocení

BIOSHOCK Infinite: Burial at Sea – Episode 2 – 80 %

Hodnocení

BIOSHOCK Infinite: Clash in the Clouds – 50%

Hodnocení

 

Koupit či nekoupit?

Pokud jste příznivci univerza BIOSHOCK a máte dostatečně našlápnutý stroj (podpora VGA obnáší pouze grafické karty NVidia/AMD OpenGL 4.2 s 1GB a více grafické paměti a s posledními uzavřenými ovladači - nVidia: minimální verze ovladače: NVidia 340.65 - AMD: AMD Catalyst (aka fglrx) 15.7 nebo novější.), tak bych pořízení hry doporučil pouze při akční ceně do €10 / 270 Kč, v ostatních případech raději investujte do něčeho jiného.

 

RELEVANTNÍ ÚDAJE O PC:

OS: Xubuntu 16.04.2 LTS 64 bit

Jádro: 4.4.0-70-generic

X.Org: 1.18.4 (11804000)

VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 375.39)

RAM: 8GB DDR4

CPU: Intel (R) Core (TM) i5-6500 (3.2 GHz)

SSD: Crucial CT256MX 100