Hrajeme na Linuxu - Amnesia: A Machine for Pigs (Steam Edition)

AMNESIA: A MACHINE FOR PIGS   
Blíží se konec devatenáctého století a průmyslová revoluce je v nejvyšším rozpuku, století páry však pomalu spěje ke svému neodvratnému konci.

Amnesia: A Machine for Pigs

Amnesia: A Machine for Pigs

V kůži hlavního hrdiny, Oswalda Manduse prožíváme téměř Orwellovský příběh utopie. Příběh o velké bolesti ze ztráty milované manželky, příběh o velkém ideálu, který se zvrhl v tragédii, příběh o záchraně svých dětí a o záchraně lidstva i sebe sama.

Amnesia: A Machine for Pigs

Grafika se od poslední Amnézie hodně zlepšila

Hlavní devizou hry je bezesporu brilantní příběh, proto doporučuji pečlivě číst všechny nalezené dokumenty. Ty jsou přeloženy do češtiny a jsou důležité pro pochopení děje.

Amnesia: A Machine for Pigs

Celá hra je hodně tmavá a ponurá

Na rozdíl od předešlého projektu   Amnesia: The Dark Descent, si hra po grafické stránce velmi polepšila a to i přes to, že obě gamesy běží na totožném, obstarožním HPL2 Enginu. Grafické zlepšení oproti předešlé Amnézii je ohromné.

Amnesia: A Machine for Pigs

Nahrávací obrazovky ve stylu průmyslové revoluce

Co se naopak vůbec nepovedlo je hororová atmosféra. Pád do temnoty byla extrémně ošklivá a graficky zastaralá hra, která však nezapřela horor. Stroj na prasata je jistě atmosferickou záležitostí, ale bát se nebudete vůbec a leknout se můžete maximálně jednou, či dvakrát.

Amnesia: A Machine for Pigs

Strašidelné interiéry

Díky silnému a inteligentně vystavěnému příběhu hra chytne a nepustí. Tvůrcům z The Chinese Room se tak povedlo šikovně zamaskovat skutečnost, že kromě pohybu a interakce s předměty nelze ve hře nic jiného dělat. Jedná se o atributy typicky náležející k žánru Adventura,  A Machine for Pigs je však temné FPS. Zapomeňte na zdraví a jeho doplňování, zbraně a jejich vylepšování, zapomeňte na útok, obranu, krytí se, mapy, ukazatele směru postupu atd. - nic takového zde nenajdete, přesto vám to nebude chybět!

Amnesia: A Machine for Pigs

Zlověstné exteriéry

Hra je pod Linuxem skvěle odladěna a i přes líbivý grafický kabát není vůbec hardwarově náročná.

Amnesia: A Machine for Pigs

Tajůplné podzemní prostory

A Machine for Pigs sice neobsahuje achievementy, ale o ostatní Steam vychytávky nepřijdete. Zejména oceňuji ukládání herních pozic na cloud, snímání obrazovek a jejich online úschovnu, zobrazení počítadla snímků za vteřinu (fps) či evidenci doby strávené hraním hry.

Amnesia: A Machine for Pigs

Mapa továrny - větší část se nachází pod zemí

Celková herní doba se pohybuje mezi 5 - 6 hodinami, kdy vás hra nepustí od počítače, znovu hratelnost je však nulová, pokud tedy netrpíte nějakou závažnou poruchou paměti.

Amnesia: A Machine for Pigs

Ovládací panely

 Z výše uvedených důvodů nedoporučuji hru pořizovat za běžnou cenu, která byla v době psaní článku (říjen 2015) u největších elektronických distribucí $19,99 – neboli 475 Kč. Hra se však dá často pořídit ve slevě, či v balíčku, kdy se cena pohybuje i pod 5 USD, čili okolo 100 Kč a za tuto cenu se rozhodně vyplatí.

 Amnesia: A Machine for Pigs

A nakonec příjde konec

 

KLADY:
+ Příběh
+ Hratelnost
+ Grafika
+ Hardwarová nenáročnost
+ Rozumná velikost - 5GB
+ Příznivá cena – pouze pokud je v akci!
+ Lokalizace (české menu a titulky)

ZÁPORY:
- Krátká herní doba (5 – 6 hodin)
- Nulová znovu hratelnost
- Absence hororové atmosféry

HODNOCENÍ:
Celkově se mi hra líbila. K dohrání jsem potřeboval asi 6 hodin.

Amnesia: A Machine for Pigs

RELEVANTNÍ ÚDAJE O PC:
OS: Xubuntu 14.04.3 LTS 64 bit
Jádro: 3.13.0-34 generic
X.Org: 1.15.1 (11501000)
VGA: GeForce GTX 970 - 4GB DDR5, (uzavřený ovladač 355.11)
RAM: 8GB
CPU: AMD Phenom II X4 945 (3 GHz)
SSD: Crucial CT256MX 100

Tagy: