Double Commander - dvoupanelový správce souborů

Můj oblíbený dvoupanelový souborový manažer.

Double Commander

Double Commander - hlavní okno

Pokud jde o občasný přesun, či smazání jednotlivého souboru, či adresáře, pak dobře poslouží vestavěný souborový manažer, ať už si říká třeba Thunar, Dolphin nebo GNOME Files alias Nautilus... Pokud však potřebujete provést nějakou složitější operaci, lze to s těmito nástroji učinit buď velmi komplikovaně a nebo to nelze uskutečnit vůbec. Právě v těchto případech excelují dvoupaneloví správci souborů. Pojďme se nyní podívat na můj oblíbený Double Commander. Nebudu zde vychvalovat věci triviální, či samozřejmé jako je například podpora unicode, základní souborové operace, práce se sítí, podpora listů  atd. Zaměřím se na drobnosti, které však oceňuji při každodenní práci:

 

Zobrazovat ukazatel volného místa v označení disku

Toto poněkud krkolomné označení reprezentuje grafické znázornění zaplnění daného média.  Sloupcový graf je přehledný a i podle barevného gradientu na první pohled vidíte, jak jste na tom s volným místem a jelikož se ukazatel vztahuje k aktivní záložce (listu), po kliknutí na jinou se ihned překreslí i graf obsazenosti.

Ukazatel volného místa 

Ukazatel volného místa

Rychlé adresáře

Oblíbené adresáře jsou kdykoliv k dispozici po stisknutí hvězdičky. Seznam lze jednoduše editovat.

Rychlé adresářeRychlé adresáře

Jít do: / (kořenového adresáře) .. (nadřízeného adresáře) ~ (domovského adresáře) <> (zobrazit aktuální adresář opačného panelu) obzvláště poslední volbu využívám velmi často 

 Rychlé volby

Rychlé volby

Fronty souborových operací

Kopírování či přesouvání probíhá na pozadí, ale kromě toho můžete využít systém front. Lze si tak připravit mnoho různých souborových operací, které pak můžete provádět buď paralelně, nebo jednu za druhou.  

 Volba fronty

Volba fronty

Manažer front

Manažer front

Souborové operace

Souborové operace

Hromadné přejmenování

Mocný nástroj, který dokáže zkrotit mnoho souborů naráz. Oceňuji možnost vyhledat a nahradit, ale především práci s maskami. Často využívám počítadlo pro vytvoření nového názvu, nebo použití původního názvu od x tého do y tého znaku. Také se občas hodí změnit velikost písmenek v názvu, aby kupříkladu pouze 1 písmeno bylo velké a ostatní malá. A pokud by se to náhodou nepovedlo, stále je tu kouzelné tlačítko Obnovit vše, které vás vrátí do původního stavu.

Hromadné přejmenování 

Hromadné přejmenování

Kopírovat názvy souborů do schránky

Také jste někdy potřebovali zkopírovat vybrané názvy souborů z daného adresáře, Double Commander to nabízí ve variantách název souboru, název souboru včetně úplné cesty a informace ze všech zobrazených sloupců výběru.

 Kopírování do schránky

Takto vypadaly vybrané soubory

A takto vypadají výsledky funkce Kopírovat názvy souborů do schránky.

A) Název souboru:

01 - Noční pád - část 01 - Kniha první - 17. červenec 1996.mp3

02 - Noční pád - část 02 - Kniha druhá - o pět let pozdeji.mp3

04 - Noční pád - část 04.mp3

 

B) Název souboru včetně úplné cesty:

/media/lynx/Data/MP3/Mluvené slovo/2016-11-07/Nelson DeMille - Noční pád/01 - Noční pád - část 01 - Kniha první - 17. červenec 1996.mp3

/media/lynx/Data/MP3/Mluvené slovo/2016-11-07/Nelson DeMille - Noční pád/02 - Noční pád - část 02 - Kniha druhá - o pět let pozdeji.mp3

/media/lynx/Data/MP3/Mluvené slovo/2016-11-07/Nelson DeMille - Noční pád/04 - Noční pád - část 04.mp3

 

C) Informace ze všech zobrazených sloupců výběru:

01 - Noční pád - část 01 - Kniha první - 17. červenec 1996mp317,5 M2016.11.08 00:07

02 - Noční pád - část 02 - Kniha druhá - o pět let pozdejimp321,1 M2016.11.08 00:07

04 - Noční pád - část 04mp315,9 M2016.11.08 00:07

 

Obrovské množství nastavení umožňuje přizpůsobení programu k obrazu svému.

Množství nastavení je enormní, a tak je pouze na uživateli, jak bude jeho Double Commander vypadat, a jak se bude chovat.

Nastavení 

Nastavení

Přímé zobrazení (Flat view)

Opět nic neříkající označení, ale skvělá funkce. Pokud na nějakém adresáři použijete tuto fíčuru, tak se v listu (záložce) vypíší všechny soubory a to včetně souborů ze všech vnořených složek. Používejte však tuto volbu nanejvýš obezřetně, obzvlášť v kombinaci s přesouváním, jelikož jde fakticky o soubory z různých adresářů, tak mohou mít stejné jméno včetně přípony a jelikož je budete přesouvat do jediného adresáře, může se stát, že budou některé nenávratně přepsány!  

 

Ale abych pouze nechválil, program má i svá slabší místa:

GTK verze Double Commanderu má problém s Drag&Drop, což má kořeny v projektu Lazarus. Metoda táhni a pusť v rámci samotného programu funguje, ale pokud chcete „nabrat“ soubory v DC a přetáhnout je do okna jiné aplikace, tak nastává problém. Naštěstí se dá vyřešit stisknutím klávesy Alt při tažení.

Double Commander používá starší knihovny GTK 2.24.30 a Qt 4, z čehož vyplývá, že v moderních DE nevypadá program příliš líbivě.

Double Commander také nemá vlastní nástroj na připojování disků – tuto službu obstarává příslušný DE, což může někomu vadit.

Panel rychlého prohlížení by zasluhoval pár vylepšení

1) U rychlého prohlížení obrázků bych ve výchozím nastavení uvítal automatické přizpůsobení velikosti, pokud je obrázek větší než okno DC. Rychlé prohlížení obrázků je paradoxně dost pomalé!

Rychlý náhled - malý obrázek

Pokud je obrázek malý, zobrazuje se OK, přesto jsou použity posuvníky.

Rychlé zobrazení - velká fotka

U velkých obrázků bych ve výchozím zobrazení uvítal automatické přizpůsobení velikosti okna

2) U souborů MP3 se ID3-TAGy nezobrazují s korektním kódováním a také nejsou zobrazeny technické parametry souboru, jako je frekvence, počet kanálů, datový tok, atd.

3) Uvítal bych více druhů podporovaných souborů pro rychlý náhled (přidal bych ještě alespoň, pdf, soubory Libre/Microsoft Office a video - pokud by nešel přímo náhled, tak alespoň info o audiu, videu a použitém kontejneru)

Rychlé zobrazení - prostý text

Rychlé zobrazení si poradí s prostým textem, obrázky a složkami.

No a tím bych mohl s kritikou pro dnešek přestat.

 

Double Commander jistě není dokonalý, ale nejvíce se blíží mým představám dobře použitelného multiplatformního dvoupanelového file manageru a na rozdíl od většiny ostatních dvoupanelových správců souborů je stále aktivně vyvíjen komunitou, byť za celým projektem nestojí mocná organizace typu Canonical, ale pouhá jediná soukromá osoba - Alexander Kobolov, alias Alexx2000, který podle všeho pochází z Ruska.

Double Commander - verze   Nejnovější GTK verze pro Linux

Zajímá vás, jak si jednotliví dvoupaneloví správci vedou, zda je dnes vůbec ještě někdo používá a který znich je jeoblíbenější? Podívejte se na výsledky ankety, popřípadě podpořte svého favorita!