Čína přejde na Linux

Před několika měsíci zakázala čínská vláda Windows 8 z důvodu bezpečnosti a nyní přichází s rozhodnutím, že do roku 2020 přejde většina státních počítačů na Linux.

Nový plán s přechodem na Open Source platformu počítá s tím, že ročně bude převedeno 15% počítačů. Systém, který nahradí Windows, se ještě nepotvrdil a nyní můžeme pouze spekulovat. Samozřejmě se nabízí hned několik alternativ a systémů, které jsou již k dispozici standardním uživatelům. Jednou z těchto distribucí je také Ubuntu Kylin, který je čínskou vládou hojně podporován. Samozřejmě je tu možnost vlastního operačního systému, což se zajímavě osvědčilo v německém Mnichově.

Plán čínské vlády také pojednává o nahrazení operačních systémů Windows Server na svých serverech a přejít na volně dostupné kancelářské balíky. K tomu by mohl dopomoct například WPS Office, který je v Číně hojně podporován. Dokonce i čínské banky byly o této změně informovány a bylo jim doporučeno přejít na Linux a nahradit programy volně stažitelnými alternativami.

Co si o přechodu Číny myslíte vy? Je to moudré rozhodnutí?